Sağlıklı Yaşam

Zeytinyağı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesinden üretilen yeşilimsi-sarımtırak renge sahip bir sıvı yağdır.Hiçbir kimyasal işlem görmen yeşil zeytinin direkt kendisinden üretilen tek yağdır.İşte bu yüzden zeytinyağı tamamen sağlıklı ve doğaldır.

Halk arasında zeytinyağı ile ilgili birçok yanlış bilgiler vardır.”zeytin yağından kızartma yapılmaz. Zeytin yağı kilo aldırır.”gibi…

Bu kulaktan doğma bilgilerin önüne geçmek için sizlere 7 doğru bilinen yanlışı açıklayacağım.

1.Zeytinyağının rengi koyu yeşil ise kalitelidir!

Zeytinyağı faydaları

Zeytinyağının rengine bakılarak kalitesini anlayamazsınız.Zeytinin yetiştiği yer,hasat zamanı ve üretim yöntemi zeytin yağının rengini etkilemektedir.Ayrıca zeytinyağı içerisine belirli maddeler eklenerek renk değiştirilebilir ve yanıltıcı olabilir.

2: Zeytinyağı dili ve boğazı yakıyorsa yüksek asit oranı içeriyordur!

Zeytinyağı faydaları
İyi bir zeytinyağının, dilin yanlarında acılık ve boğazda yakıcılık hissi oluşturması gerekir. Bu yakıcılığın asitle hiçbir ilgisi yoktur,bu acılık zeytin yağın içinde yüksek miktarda antioksidan olduğunu gösterir.

3: Zeytinyağı ile kızartma yapılmaz!

Zeytinyağı faydaları
Zeytinyağı ile kızartma tabiki de yapılabilir.Bu yağ diğer yağların yanma derecesinden biraz daha yüksektir.İçerisindeki bazı bileşikler kızartma esnasında buharlaştığı için halk arasından zeytinyağıyla kızartma yapılamaz yanlışına inanılmıştır.Zeytinyağı, kızartmalar için son derece sağlıklıdır, fakat çiğ tüketiminde sağlığa verdiği fayda elbette daha fazladır.

4: Zeytinyağı kilo aldırır!

Zeytinyağı kalorili olarak bilinen bir yiyecektir. Endüstriyel zeytinyağları içeriklerini büyük ölçüde kaybettikleri için kalori-fayda dengesinde diyetten çıkarılmak istenebilir; ancak iyi bir zeytinyağı hem ilaç niteliğindedir hem de iştahı ve obeziteyi kontrol altına aldığına dair çok sayıda bilimsel çalışma vardır. Bu sebeple iyi zeytinyağı, beslenme programları için en temel unsurlardan biri olmaya adaydır.

5: Zeytinyağı koklandığında zeytin kokusu geliyorsa kaliteli üründür!

Zeytinyağı faydaları
Zeytinyağında siyah zeytin kokusu alınması, sanılanın aksine zeytinyağında istenmeyen bir kokudur. Siyah zeytin fermente olmuş zeytindir, yağda bu kokunun alınması zeytinin fazla bekletilerek sıkıldığını gösterir. Zeytinyağı koklandığında tazeliği çağrıştıran meyvemsi kokuların alınması, yağın iyi işlendiğinin ve iyi korunduğunun göstergesidir.

6: Zeytinyağının gerçek olduğunu anlamak için buzdolabında donup donmadığına bakılmalıdır!

Zeytinyağı faydaları
Zeytinyağı 7-8 derecede donabilir. Ancak donmaması zeytinyağının yapıldığı zeytinin cinsiyle ilgili olabilir. Farklı yağlarla karıştırılmış yağlar da buzdolabında donabilir. Bu test, zeytinyağının hakiki olup olmadığına dair kesin bir gösterge değildir. Gerçek olup olmadığı ancak kimyasal analiz sonucunda anlaşılabilir.

7: Sağlıklı zeytinyağı için tek kriter doğal olmasıdır!

Zeytinyağı faydaları

“Yol kenarlarından” alınan yağların bir kısmı en az bir yıl önce sıkılmış, dolumdan önce plastik bidonlarda beklemiş yağlardır ve sıcakta bozulmuş olma ihtimali vardır. Pet şişedeyse içindeki zeytinyağı çözücü nitelikte olduğu için şişesindeki kimyasallarla etkileştiğinden son derece zararlıdır.
pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu