Sağlıklı Yaşam

Yüksek Tansiyon İçin En İyi 5 Yiyecek

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, kalp hastalığını tektikleyen ve bunu önleyebileceğimiz bir hastalıktır.

Dünyada 1 milyardan fazla insanın sistolik kan basıncı (SBP) değerleri 130 mm Hg, bu en yüksek değer, diyastolik kan basıncı ise 80mm’den(DBP, en alt sayı) fazla olan insan yüksek tansiyona sahiptir. Bunun tedavisi için uzman hekimler tansiyon düşürücü ilaçlar ve diyet önerilir.
Yüksek tansiyon için önerilen diyette kan basıncını düşürmek ve optimum seviyeleri korumak gereklidir ve araştırmalar, diyetinize belirli yiyecekleri, özellikle potasyum ve magnezyum gibi belirli besinleri yüksek olanları dahil etmenin kan basıncı seviyenizi düşürdüğünü göstermiştir.

İşte yüksek tansiyon için en iyi 8 yiyecek.

1. Turunçgiller

Greyfurt, portakal ve limon gibi turunçgillerin kan basıncını düşürücü etkenlere sahiptir ve içerisinde yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltarak kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri vardır. Portakal ve greyfurt suyu içmek, kan basıncını dürüşmeye yardımcı olacaktır ancak greyfurt ve greyfurt suyu, kan basıncını düşüren ilaçlarla birlikte tüketildiği taktirde yan etkileri olabilir. Tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

2. Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği kan damarlarının gevşemesi ve kan basıncının düşürülmesi için gerekli olan nitrik oksit, amino asit olan magnezyum, potasyum ve arginin de dahil olmak üzere kan basıncını kontrol eden harika bir besin kaynağıdır.

Kabak çekirdeği yağının yüksek tansiyon için mucizevi ilaç olarak kullanılabilir. 23 kadında yapılan bir araştırmada 6 hafta boyunca günde 3 gram kabak çekirdeği yağı tüketilmesi istendi. Sonucunda plasebo grubuna kıyasla SBP’de önemli azalmalara yol açtığını bulunuldu.kabak çekirdeği

3. Fasulye ve Mercimek

Fasulye ve mercimek; lif, magnezyum ve potasyum gibi kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan besinler açısından zengindir. Birçok sayıda yapılan çalışmalarada, fasulye ve mercimek yemenin yüksek tansiyon seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

4. Antep Fıstığı

Antep fıstığı oldukça besleyici bir kuruyemiştir. İçerisinde potasyum da dahil olmak üzere kalp sağlığı ve kan basıncının düzenlenmesi için gerekli olan bir çok besin içermektedir. Yapılan 21 çalışmada, tüm kuruyemişler arasında, Antep fıstığı tüketiminin hem SBP hem de DBP’yi azaltmada en güçlü etkiye sahip olduğunu bulundu.antep fıstığı

5. Havuç

Çıtır çıtır, tatlı ve turuncu renki olan havuç, birçok insanın diyetinde temel bir sebzedir. Havuç, kan damarlarını gevşetmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan klorojenik, p -kumarik ve kafeik asitler gibi fenolik bileşikleri yüksektir ve bu da kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Havuç pişmiş veya çiğ olarak tüketilebilmesine rağmen, çiğ yemek yüksek tansiyonu düşürmek için daha faydalı olabilir.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu