Sağlıklı Yaşam

Soğuk Algınlığı ve Grip Hastalığı İçin Öneriler

Havaların soğuması ile birlikte soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıklar başımıza bela olabilmektedir. Vücut ağrıları, ateş, titreme ve burun tıkanıklığı kombinasyonu herkesi perişan etmek için yeterli olacaktir.

Aşağıda okuyacağınız öneriler sonucunda hala şikayetleriniz varsa yada nefes almakta güçlük çekiyorsanız, kalp atışınız hızlıysa, baygınlık hissediyorsanız tıbbi yardım almanızı öneririz.

Soğuk Algınlığı ve Grip Hastalığı İçin Öneriler

Tavuk çorbası

Tavuk çorbası hastalıkta iyi gelecektir ancak sizi tamamen iyileştirmeyebilir. Araştırmalar sıfırdan hazırlanmış tavuk çorbası, nötrofillerin vücudunuzdaki hareketini yavaşlatabileceğini göstermektedir. Nötrofiller, beyaz kan hücresi türüdür. Vücudunuzu enfeksiyondan korumaya yardımcı olurlar. Yavaş hareket ettiklerinde, vücudunuzun en çok iyileşme gerektiren bölgelerinde daha çok kalırlar. Ayrıca çalışmada, tavuk çorbasının özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları semptomlarının azaltmada etkili olduğunu bulundu.

Zencefil

Sıcak suyun içerisine bir dilim çiğ zencefil kökü ekleyip demleyin. Bu öksürük veya boğaz ağrısı gibi şikâyetlerinizi hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca araştırmalar, gribe sıklıkla eşlik eden mide bulantısını da ortadan kaldırabileceğini göstermektedir.

Bal

Balın çeşitli antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri vardır. Limonlu çayda bal içerseniz boğaz ağrısını hafiflete bilirsiniz. Araştırmalar, balın da etkili bir öksürük kesici olduğunu göstermektedir. Bir çalışmada araştırmacılar, çocuklara yatmadan önce 10 gram bal yedirmenin öksürük semptomlarının şiddetini azalttığını bulmuşlardır.

Bal genellikle botulinum sporları içerdiğinden 1 yaşından küçük bir çocuğa asla bal vermemelisiniz. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler için genellikle zararsız olsalar da, bebeklerin bağışıklık sistemleri onlarla savaşamaz.

Sarımsak

Sarımsak, antimikrobiyal özelliklere sahip olabilen bileşik allisin içerir. Yemeklerinize sarımsak eklediğinizde, soğuk algınlığı semptomlarını azaltabilirsiniz. Bazı araştırmalara göre, hastalıktan önce tükettiğinizde gribe yakalanmayacağınız yönündedir.

C vitamini

C vitamini vücudunuzda önemli bir rol oynar ve sağlığımız için çok önemlidir. Portakal, greyfurt, yeşil yapraklı sebzeler ve diğer meyve ve sebzelerin yanı sıra limonlar iyi bir C vitamini kaynağıdır. Sıcak çaya balla taze limon suyu eklemek, balgam sökmesene yardımcı olacaktır. Sıcak veya soğuk limonata içmek de işe yarayabilir.

Limonla yapılan içecekler soğuk algınlığınızı tamamen geçirmeyebilir ancak bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu C vitamini almanıza yardımcı olacaktır.

Diğer öneriler

Tuzlu su

Tuzlu su ile gargara yapmak, üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca soğuk algınlığı semptomlarının şiddetini de azaltabilir. Örneğin boğaz ağrısını ve burun tıkanıklığını hafifletebilir.

Tuzlu suyla gargara yapmak bakteri ve alerjen içeren mukusu azaltır. Bunu evde denemek için 1 çay kaşığı tuzu bir su bardağu suda eritin. Ağzınızın ve boğazınızda çalkalayın. Sonra tükürün.

Nem

Grip, kuru ortamlarda daha kolay büyür ve yayılır. Evinizde daha fazla nem oluşturmak, gribe neden olan bu virüse maruz kalmanızı azaltabilir. Artan nem ayrıca burun iltihabını azaltarak hasta olduğunuzda nefes almayı kolaylaştırabilir. Yatak odanıza geçici olarakbir nemlendirici eklerseniz, kendinizi daha rahat hissedersiniz. Bu öneri havasız ortamlar için geçerlidir. Birkaç damla okaliptüs yağı eklemek de nefes almanızı hızlandırabilir.

Nemlendiricilerde kullanılan suyun küf veya diğer mantarların büyümesini önlemek için günlük olarak değiştirilmesi gerektiğini unutmayın. Nemlendiriciniz yoksa aynı etki için, uzun bir duş alın veya buharlı bir banyoda dinlenin.

Ilık bir banyo yapın

Bazen bir çocuğun ateşini düşürülmesi için ılık bir banyo yaptırılması söylenir. Aynı durum yetişkinler içinde geçerlidir. Sıcak duş almak, soğuk algınlığı ve gribi azaltabilir. Suya Epsom tuzu ve karbonat eklemek vücut ağrılarını azaltabilir. Duş alırken; çay, ardıç, biberiye, kekik, portakal, lavanta veya okaliptüs gibi uçucu yağ kullanmak da rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu