Sağlıklı Yaşam

Sindirim Sistemi Nasıl Çalışır?

Sindirim; dışardan aldığımız besinlerin vücudumuzdaki sindirim organları tarafından parçalanarak ayrıştırılmasına denir. Sağlıklı bir sindirim sistemi, insan için olmazsa olmazdır. Yaşam şartları beslenme biçimini belirler, sağlığı ise sindirim sistemi yönetir. Diğer bir makalemizde sindirime yardımcı olacak 5 gıdayı sizlerle paylaşmıştık. O makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Vücudun ikinci beyni olarak tabir edilen bağırsaklar da sindirim sistemine dahildir. Tükettiğimiz tüm katı ve sıvı besinler; çeşitli vücut sıvıları, hormonlar ve kaslar yardımıyla sindirilir. Gereksiz maddeler dışarı atılırken gerekli maddeler vücudun gerekli organlarına transfer edilir.

Sindirim Ağızda Başlar

Sindirim sisteminin ilk ögeleri; ağız, dişler ve yemek borusudur. Tüketilen besinler, dişler yardımıyla parçalanarak sindirime hazır hale getirilir. Ayrıca dilin salgıladığı kokusuz ve renksiz tükürük, besinleri parçalamaya yardım eder. Ağızda parçalanan gıdalar dil ile yemek borusuna oradan da mideye gider.

Besin Öğütücü Mide

Yemek borusundan geçen besinler peristaltik denilen istemsiz kas hareketleriyle mideye aktarılır. Mideye ulaşan besinler, mide duvarı tarafından salgılanan özel asitlerle karıştırılır ve çeşitli hormonlar yardımıyla mekanik ve kimyasal sindirim sağlanır. Midede sindirilen besinlerin çoğu burada depo edilir ve öğütülmeye devam eder.

sindirim sistemi

Sindirimin Son Halkası Bağırsaklar

Mide tarafından asitli bir karışım haline getirilen besinler kaslar yardımıyla önce ince bağırsaklara geçer. İnce bağırsak, sindirimin en detaylı aşamasını barındırır. İnce bağırsak, karaciğerden gelen asit suları sayesinde besinleri emer ve kan dolaşımına katar. Kanda iyice emilen ve parçalanan besinler vücudun gerekli organlarına gereken miktarda taşınır.

İnce bağırsak tarafından sindirilememiş, gastro sistem tarafından gönderilen atık ürünler kalın bağırsakta işlenir. Kalın bağırsak bu atıkların suyunu emer ve dışkıya dönüştürür. Dışkı haline gelen atıklar, bağırsak hareketleri ile rektuma iletilir. Rektumda biriken dışkı, kaslar yardımıyla vücuttan atılır.

Sindirim Sistemine İyi Gelecek Tüyolar

Bol su için. Vücudun tüm ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan suyu bol tüketin. Çok su tüketmek yağ asitlerinin enerjiye dönüşmesine yardımcı olarak zinde ve formda kalmanızı sağlar.

Yemeği iyi çiğneyin. Sindirim ağızda başlar bu yüzden tükettiğiniz besinleri iyi çiğneyerek, midenin gereğinden fazla çalışarak daha fazla enerji harcamasını engelleyin. Spor yapın. Spor yapmak kan dolaşımını hızlandırır. Hızlanan kan dolaşımı kaslara etki eder. Böylece sindirimiz daha hızlı ve daha kolay olur.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu