Sağlıklı Yaşam

Sıkça Tükettiğimiz Ekmek Hakkında Tüyolar

Günlük besinlerimizi liste halinde sıralarsak, ekmek bu listenin en başında gelir. Çoğu insan ekmeksiz sofra düşünemez. Hatta ekmeksiz doymuyorum ben diyen kişilerle kesinlikle karşılaşmışızdır. Toplum olarak sevdiğimiz ve sıkça tükettiğimiz ekmek hakkında tüyolar vereceğim. Bu tüyolar günlük hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Sıkça Tükettiğimiz Ekmek Hakkında Tüyolar

Yeni pişmiş bir ekmeğin lezzetini anlamanın en iyi yolu üzerine ince bir katman tereyağı sürüp çok az tuz ekmektir.

Ekmek kutuları hiçbir işe yaramıyor.

Ekmeğinizi kestikten sonra tazeliğini kaybetmeden saklamanın en kolay yolu, kesilmiş tarafını alta getirip oda sıcaklığında bekletmek. Çok işe yaradığı söylenen ekmek kutuları ise aslında hiçbir işe yaramıyor.

Çavdar ekmeği yapımı en kolay ekmektir.

Ekmek yapma işine yeni girdiyseniz çavdar ekmeğiyle başlayın. Çünkü gluten oranı düşük olan bu ekmekle çalışmak daha kolay, hata yapmak daha zor. Mayalanmayı beklemenize de gerek yok. Hamurunuza şekil verip fırına atmanız yeterli.

Tarifte ölçüler bardakla, kaşıkla verilmiş olsa bile mutfak tartısı kullanın. Çünkü çalışırken ölçüleri gramı gramına takip etmek hata yapmanızı önler ve ekmeğinizin daha lezzetli olmasını sağlar. Fırından yeni çıkmış ekmeğin iç sıcaklığı 90-95 derece civarında olmalı. Bu ölçmek için mutfak termometrelerinden faydalanabilirsiniz.

Fırınınızın çok kaliteli olması ya da çok fazla ısınmamasını dert etmeyin. Ekmeğinizi kapaklı bir döküm tencere ya da tavaya yerleştirip fırınlayarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Ekşi mayalı ekmekler kar taneleri gibidir. Hiçbir zaman iki ekmek birbirinin aynısı olmaz. Mutfağınızın temizliğinden, hava sıcaklığına ve hatta ellerinizi yıkadığınız sabuna kadar her şey ekmeğin kalitesini etkileyebilir.

ekmek-hakkında-tüyolar

Buzdolabına konan ekmek daha hızlı bayatlar

Her zaman ekmeği buzdolabında saklamanın taze kalmasına yardımcı olacağını düşünürüz ama yanlış! Ekmeğinizi buzdolabına koymayın. Buzdolabına konan ekmek daha hızlı bayatlar. Ya oda sıcaklığında saklayın, ya da dondurucuya atın.

Ekstra bilgi

Dünyanın en zor ekmeği panettone’dir çünkü 48 saatte hazırlanır. Hamuru her üç saatte bir besleyip pH seviyesinin 4.1’e çıkmasını beklemeniz, 8 saat mayalandırmanız ve yabani maya kullanmanız gerekir. Bu nedenle panettone’ye “ekmeğin Everest’i” de denir.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu