Sağlıklı Yaşam

Sağlığınızı Hızla İyileştirmek İçin Hemen, Bugün Yapmanız Gereken 5 Değişiklik

İnsanın hayatı çok önemli. Bunu derken konuyu hiç kendi üzerimize çekmek aklımıza gelmez. Evet sizde insansınız ve sizinde sağlıklı yaşama artık adım atmanız gerekiyor. Ben çok iyi besleniyorum ama vitamin değerlerim düşük diyenleriniz vardır. O zaman bu duruma iyi besleniyorum diyebilir miyiz? Tabi ki hayır. Hayat çok kısa ve kaliteli yaşamak sizin elinizde. Üstelik bu sadece 5 tane alışkanlığı edinmekle mümkün. Evet sağlığınızı hızla iyileştirmek için hayatınıza hemen şimdi katacağınız 5 alışkanlık sizin hayatınızda bir milat olabilir. Burada sizin için milat olabilecek 5 alışkanlıktan bahsetmek istiyoruz.

Sağlığınızı Hızla İyileştirmek İçin Hemen, Bugün Yapmanız Gereken 5 Değişiklik

Karbonhidratı Azaltın

Karbonhidratınbedenimizde az miktarda bulunması bize yararlıdır. Ancak son 30 yıldır karbonhidratı tüketirken çok abarttık. Karbonhidratın hazmı zordur. Kabızlığa neden olur ve bedenimizde yağ tutulumuna yol açar. Buda bedenimizde şeker, kolesterol, gut, karaciğer yağlanması gibi hastalıklara yol açar.Ama ben ekmek yemiyorum ki diyenleriniz vardır. Ancak karbonhidrat sadece ekmekte bulunmaz. Örneğin makarna, hamur işleri, fastfood’ larda da çok fazla Glisemik endeksi yüksek karbonhidratlar vardır.

Normal bir insanıngünde en fazla 20gram karbonhidrat alması gerekir. Yalnız bu karbonhidratı doğal olan besinlerle almalısınız. Doğal karbonhidratlar kuru fasulye, meyveler, fındık, fıstık, ceviz gibi ürünlerde vardır. İşe bu yüzden karbonhidrat hemen bugün bırakmamız gereken besinler listesinde yer alıyor. Bundan sonra hazır yiyeceklerden uzak durup, günde en az 2 litre ( 8 su bardağı) su içmelisiniz.

Glutenden Uzak Durun

Buğdayın girdiği her besinde gluten vardır.Genetiğideğişen buğday artık eskisi kadar masum değil. Gluten bedenimizde yağ toplayan, bedenin belirli işleyiş mekanizmasını bozan bir besindir. Gluten midemizde kolay kolay erimez ve şişkinlik yapar. Bedenimizde çok fazla su tutar ve ödeme neden olur. Bu nedenle Siyez ekmek ve un tavsiye ediyoruz. Normal unda %40 gluten bulunurken, Siyez unda %8 gluten bulunur. Normal unla yapılan ekmekteki oran daha yüksektir.

Aralıklı Oruç Tutun

Burada oruçtan kastımız 24 saat içinde bunun 16 saat gibi bir süresini aç geçirmenizdir.İnsan bedeninde kendini tedavi edebilme mekanizması vardır. 16 saatlik oruç esnasında kötü hücreler sağlam hücreler tarafından yok edilirler. Buda hem zayıflamanıza, hem de hastalıklarınızın tedavi edilmesine neden olur.

Bu yöntemin daha kolay olabilmesi için sizlere akşam orucunu tavsiye ediyoruz. Örneğin bir gününüz sabah 8.00 ila 9.00 arasında yapacağınız kahvaltıyla başlamalı. Sonra 4 saat arayla yemek yemelisiniz. Şöyle ki 13.00 Öğlen bir dilim et, şarküteri, 15.00 ara öğün meyve tabağı, 18.00 Akşam bir kase çorba ve 3 kaşık sebze yemeği gibi. Bu saatler haricinde kırıntı bile yememelisiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti İçin Oruç Diyeti Nedir? Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?‘a Tıklayın.

Sporu Alışkanlık Haline Getirin

Spor yapmak konusunda ekstra zaman ayırmaya ve ya spor salonlarına ihtiyacınız yok. Zaten böyle olunca insan alışkanlık haline getiremiyor. Evde 15dk lık videolarla istediğiniz hareketi yapabilirsiniz. Birde iş dönüşlerinde biraz yürürseniz artık hareketli biri oldunuz demektir.

Proteini Çok Tüketin

Spordu, 16 saatlik açlıktı derken zaten bedeniniz proteine çok ihtiyaç duyacaktır. Bu ihtiyacı yüksek protein değeri olan süt, yumurta, et, balık gibi besinlerle karşılamalısınız. Aralıklı oruçta da zaten saat içinde nasıl protein alabileceğinizden kısaca bahsetmiştik. Sabah yağ oranı düşük ancak proteini yüksek peynir tavsiye ediyoruz. Yine sabahlarıilk zamanlar tek yumurta yetmeyebilir, iki yumurta tercih edebilirsiniz. Zaten zamanla o yumurta teke inecektir.Sağlıklı günler dileriz.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu