Sağlıklı Yaşam

Saçlarımız Neden Dökülür ? Tedavisi Nedir ?

Vücudumuzda herşey birbirine bağlıdır. Bir bölgede sorun oluştuğunda başka yerden uyarı gönderir. Örneğin saç dökülmesi gibi. Saç dökülmesine önlem almadan önce nedenini öğrenmek gerekir.

Saç Dökülmesi Neden Olur ?

1. İlaç

Bazı yüksek tansiyon ilaçları, antidepresanlar vb. ilaçlar saç dökülmesine neden olur. İlacı kullanmayı bıraktıktan sonra saçların tekrar uzaması gerekir, ancak bu illa ilacı kullanmayı bırakmanız anlamına gelmez.

Ne yapmalıyım ?
Bir doktora danışın.saç dökülmesi

2. Genler

Saç dökülmesinin en popüler faktörü genlerdir. Bu gen hem anneden hem de babadan miras kalabilir.

Ne yapmalıyım ?
Ebeveynlerinizin saç dökülmesi sorunu varsa, büyük olasılıkla siz de yaşarsınız. Ancak sağlıklı yiyecekler yiyerek ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürerek riskleri azaltabilirsiniz.genler

3. Sıcaklık değişimi

Saç dökülmesinin nedeni ani bir sıcaklık değişimi olabilir. Kışın, çok soğuk yazın ise UV ışığı saçlarınızı inceltir.

Ne yapmalıyım ?
Yılın hangi zamanında olursa olsun şapka takın.

4. Tiroid sorunları

Vücuttaki hormonal dengesizliğe şunlar neden olabilir:

  • menopoz
  • endokrin bozuklukları
  • şeker hastalığı

Ne yapmalıyım ?
Gerekli tüm testleri yapacak ve size ihtiyacınız olan tedaviyi önerecek bir endokrinologla görüşün .

5. Çok katı diyetler

Kısa sürede çok fazla kilo vermek, vücudu çok fazla yorar ve bu da bağışıklık sistemini etkiler. Bu etki saç dökülmesine neden olabilir.

Ne yapmalıyım ?
Sıkı diyetler yerine, genel sağlığınızı olumlu yönde etkileyecek egzersizler yapmalısınız.sert diyetler

6. Kronik stres

Kronik stres, kafa derisindeki kan dolaşımını etkilediği için saç dökülmesine neden olabilir. Genellikle strese bağlı olarak saç dökülmesi meydana gelmişse, saçlar hızlı bir şekilde eski haline döner.

Ne yapmalıyım ?
Kendinize iyi davranın ve güzel bir dinlenme programı hazırlayın. Kendinizi dinlendirin ve kafanızı dağıtmaya bakın.

7. Anemi

Saç derisindeki kan dolaşımı azaldığı için anemi, saç dökülmesine neden olabilir. Uykulu hissetme, sürekli yorgunluk gibi belirtiler fark ederseniz, kan testi yaptırmalısınız.

Ne yapmalıyım ?
Demir açısından zengin yiyecekler tüketin(nar, sığır eti, elma vb.). Durumunuz düzelmiyorsa, kan testi yaptırın ve doktorunuzun size önerdiği tedaviyi uygulayın.vitamin eksikliği

8. Vitamin eksikliği

Saç dökülmesinin nedeni vitamin ve mikro element eksikliği olabilir. Demiri sindirmek ve kollajen üretimini teşvik etmek için vücutta yeterli C vitamini olması gerekir (C vitamini kılcal damarları daha güçlü hale getirir). Ayrıca, B vitamini eksikliğiniz varsa saçlarınız kırılgan hale gelebilir.B vitamini almak için karaciğer, yumurta yemeniz gerekir.

Ne yapmalıyım ?
Limon,Kırmızı ve yeşil biber,Domates gibi C Vitamini yüksek olan yiyecekler tüketin.Ayrıca et(kırmızı et, kümes hayvanları, balık),Yumurta ve süt ürünleri (süt, peynir)gibi B vitamini bakımından zengin gıdalarıda tüketmeyi unutmayın.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu