Sağlıklı Yaşam

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur? Saça Ne İyi Gelir?

Günümüzde bir çok kişi saç dökülmesinden şikayet etmektedir. Özellikle erkeklerde görülen bu saç dökülmeleri, erkekler için sorun haline gelmektedir. Saç dökülmesi, hormonal ve besinsel faktörler, kimyasal maddelere maruz kalmak, genetik yatkınlık, sistemik hastalıklar, kıl gelişimi bozuklukları, ilaçlar, psikolojik stres ve saçlı deri hastalıklarına bağlı olarak çok farklı nedenlerden olabilir. Saç dökülmesinin önüne geçmek mümkündür. Bu makalede sizlere saç dökülmesini durdurmak için yapmanız gereken şeyleri açıklayacağız.

İşte saç dökülmesini durdurmak için 5 ipucu:

1.Protein

Saç kökleri çoğunlukla keratin adı verilen proteinden oluşur. 2017’de yapılan bir araştırmada, saç dökülmesi sorunu yaşıyan kişilerde protein eksikliği olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden besinlerinizde mutlaka yumurta, fındık, fasulye veya bezelye, balık, az yağlı süt ürünleri, tavuk ve hindi gibi yiyecekler bulundurmanızı öneririz.

2.A vitamini

A vitamini, saçın uzamasına yardımcı olur ve saç derisini sağlıklı tutar. Ayrıca saç köklerindeki kılları fazlalaştırır.

Besinlerinizde tatlı patates, tatlı biber ve ıspanak gibi A vitamini yönünden zengin yiyecekler bulundurun.

3.Multivitaminler

Eczanelerde satılan ve içerisinde A, B, C, D vitaminleri, selenyum, demir ve çinko gibi bir çok vitamin barındıran mültivitaminler, saç büyümesine yardımcı olur ve saç köklerini deride tutmaktadırlar.multivitamin

Saç Bakımı

4. Düzenli yıkamak

Saçları her gün yıkamak, saç derisini sağlıklı ve temiz tutarak saç dökülmesine karşı koruma sağlayabilir.

5.Zeytinyağı

Zeytinyağı saç derisini besler ve saçın genetik yapısını korur. Ayrıca zeytinyağı saç dökülmesini yavaşlattığını klinik deneylerle kanıtlanmıştır.

Saçı yıkamadan 30 dakika önce saç derisine doğrudan birkaç yemek zeytinyağı sürüp bekletebilirsiniz.

Ani veya aşırı saç dökülmesi yaşıyorsanız doktorunuza görünmenizi öneririz. Tiroid hastalığı gibi bazı durumlarda evde uyguladığınız bu yöntemler pek işe yaramayabilir ve en kısa sürede başka tedavi türü uygulanması gerekir.

Ayrıca, saç dökülmesi bir kaç haftada çözülecek bir sorun değildir. Herhangi bir tedavi saç köklerinde en az altı ay veya bir yıl sonra sonuç vereceğini unutmayınız.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu