Sağlıklı Yaşam

Sabahları Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı?

Bir bardak suyun içerisine hepimiz 1 adet taze limonun suyunu sıkıp içmişizdir. Akrabalarız sürekli bu karışım için vücuttaki toksinleri atıyor, hatta zayıflamamıza neden olur gibi bilgiler bize söylemektedirler. Peki bu bilgiler doğru mu? Gerçekten Limonlu Su zayıflatıyor mu?

Limonlu Su Zayıflatıyor…

Limonlu suyun zayıflamaya nasıl yardımcı olduğu konusuna uzmanlar şu yanıtı veriyor;

“Limon ve su vücudun fazla yağ tutmasını engelliyor. Çünkü vücut susuz kaldığında daha çok yağ depoluyor, yeterli miktarda su içerseniz normalden fazla yağ depolanmasını önleyebilirsiniz. Limonun zayıflamaya faydası ise, kan dolaşımını hızlandırarak gün içinde durur halde yakılan kalori miktarını arttırmasından ve vücudun yağı metabolize etme özelliğini arttırmasından ileri geliyor.”

Limonlu Suyun Faydaları

 • Limon, doğal olarak kan dolaşımını hızlandırdığı için selülitten korunmanıza yardımcı olabilir.
 • Yüksek miktarda C vitamini içermesi, cilt bakımı için diğer bir iyi haber. 1 adet limonun suyu, günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %30‘unu tek başına karşılıyor.
 • Aynı zamanda asitli yapısıyla gıdalar yoluyla alınan kalsiyumun daha kolay emilmesine yardımcı oluyor.
 • Antioksidan vitaminler arasında yer alan C vitamininin faydaları bunlarla sınırlı değil. Vücudu toksinlerden temizleyen C vitamini kansere yakalanma riskini düşürüyor, kalp ve damarları koruyor.
 • Yine zengin C Vitamini kaynağı olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Zengin bir potasyum kaynağı olması sebebiyle kalp sağlığına, beyin ve sinir fonksiyonlarına iyi geliyor.

Limonlu Su Nasıl Hazırlanır?

Limonlu suyu hazırlamak için sadece yarım limon ve 1 bardak sıcak suya ihtiyacınız var. Sıcak suya yarım limonun suyunu ekledikten sonra karıştırıp içebilirsiniz. Limonlu suyu kilo vermek amacıyla içiyorsanız uzmanların önerisi sabahları aç karnına içilmesi. Sabah kahvesini limonlu suyla değiştirebilirsiniz.

Uyarı: Fazla mide asidi üretimiyle ilgili bir probleminiz varsa (ülser, reflü…gibi) limon asitli olması ve mide asidini arttırması nedeniyle sizin için uygun olmayabilir.

limonlu su zayıflatırmı

Güne Limonlu Su İçerek Başlamanız için 6 Neden

 1. Cildi Berraklaştırır ve Onarır
 2. Sindirime Yardımcı Olur
 3. İştahı Azaltır ve Kilo Vermeye Yardımcı Olur
 4. İdrar Yolunu Temizler
 5. Nefesi Tazeler
 6. Genel Sağlığı Korur

Uyarı

 • Limon suyunu çok fazla tüketmenin birtakım yan etkileri olabilir. Bu yan etkilerden bazıları diş minesinde aşınma ve dişlerde hassasiyet ( özellikle sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı ), mide ekşimesine yol açma ya da halihazırdaki mide ekşimesini kötüleştirme, çok sık idrara çıkma ve vücudun su kaybetmesidir. Bu sebeple limon suyunu tüketmeden önce doktorunuza danışmanızda ve onun önerilerini dikkate almanızda fayda vardır.
 • Bu yazıda yer alan bilgiler öneri niteliğindedir ve hiçbir şekilde teşhis ya da tedavi amaçlı kullanılmamalıdır.
 • Doktora danışmadan herhangi bir sağlık problemini tedavi etmek amacıyla limon suyu kullanılmamalıdır.
 • Herhangi bir yan etki ile karşılaşıldığında limon suyu içmeyi bırakmalı ve yan etki devam ederse acilen doktora görünmelisiniz.
 • Limon suyunu C Vitamini sebebiyle içiyorsanız bu vitamininin dayanıksız olduğunu unutmamalı, hazırladıktan sonra kısa sürede tüketmeli, her seferinde yenisini hazırlamalısınız.
pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu