Sağlıklı Yaşam

Ramazanda Sağlıklı Beslenme Önerileri

11 Ayın sultanı mübarek ramazan ayı geldi.Müslüman alemi için çok önemlidir. Bu ayda ibadet etmenin çok fazla sevabı olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Ramazanda sağlıklı beslenme çok önemlidir. Sahur ve iftarda iki ana öğün ve iftardan 1 veya 1.5 saat sonra 2 ara öğün tüketilmedilir.

Oruçta Mutlaka Sahur Yapın

Oruç tutanların sahur yapmaları sağlığın korunması açısından önemlidir.Sahuru mutlaka yapın. Ben acıkmam,sabah işe gideceğim uykum bölünmesin sahuru yapar yatarım demeyin. Ülkemizde 17 saate yakın oruç tutulacağınızdan dolayı sağlığınız için mutlaka sahur saatinde gıda tüketmeniz gerekir. Sahurda yada iftarda hiç fark etmez kafein içeren içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

Susama hissi duyulmasa bile iftar ve sahur arasında sık sık su içilmelidir. Bu gün su tüketimi gün içinde sizi dinç tutacak ve susamamanıza yardımcı olacaktır.

İftarımızı Nasıl Açmalıyız ?

Ramazanda sağlıklı beslenme çok önemlidir.17 saat oruç tuttuk.Ezan okundu top atıldı.Ya Allah deyip yemek yemeye başlamamalısınız.İlk önce hafif gıdalar tüketmelisiniz. Peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif  yemeklerle başlayın, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği (kırmızı ya da beyaz et olabilir) , sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur.
İftarda enerjimizi yeniden toparlamak için kan şekerini dengeli bir şekilde yükselten besinler (beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek olan gıdalar yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinler) tercih ediniz.
Aşırı Şerbetli Tatlılardan Uzak Durun!
İftarda aşırı şerbetli tatlı tüketmeyin.Onun yerine sütlü tatlılar (Sütlaç,Güllaç,Muhallebi…) veya meyve tüketiniz.
Sütlü tatlı için diğer bir konumuz olan Sütlü İrmik Helvası Tarifine bakabilirsiniz.

Besin Tüketimi Nasıl Olmalı ?

Gıdalar hızlı tüketmeyiniz.Bu sindirim sisteminizi bozacak ve sizi rahatsız edecektir.Onun yerine yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yemeklerinizi tüketiniz.Ayrıca tek seferde tek bir porsiyon tüketmek yerine iftardan sonra küçük porsiyonlarla 1 saat ara ile yemeğinizi tüketin.

İftardan Sonra Miskinlik Yapmayın!

İftar yemeğinden hemen sonra televizyon veya bilgisayar karşısına geçmek,  koltukta dinlenmek yerine biraz hareket etmek, kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olması açısından yararlı olmaktadır.

Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemleri de çok önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş,  tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.

Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar (kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmelidir.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu