Sağlıklı Yaşam

Mide Ekşimesi Nedir Ne İyi Gelir?

Yediğimiz besinleri hazmedebilmemiz için midemiz asit üretir. Bu asit miktarı artığında mide ekşimesi olayı gerçekleşir. Asit miktarı aç karnına sigara içme, fazla yemek yeme, yemek yedikten sonra uzanmak, dengesiz beslenme gibi faktörler sebebi ile artar.

Mide Ekşimesi Nasıl Önlenir?

Mide ekşimesi mide asidinin artmasından kaynaklı olduğu için asidin artmasına neden olan yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Baharatlı yiyecekler, yağlı yemekler, çerezler, cips ve çikolata gibi yiyeceklerden uzak durmak gereklidir. Yemekten yedikten sonra tatlı yenmemelidir. Bir dilim ekmek mide asidini bir miktar azaltır. Eğer karnınız aç ise haşlanmış patates ve 1 tam katı yumurta tercih edebilirsiniz.

Sakız çiğnemek mide asidini azaltır. Yemekten hemen sonra kesinlikle spor yapmayın. Yemekten sonra uzanmak mide asidinin artmasına sebebiyet verdiği için mümkünse dik oturun. Uyku düzeninizi oturtun. Kafein ve tein gibi ürünleri az kullanmaya çalışın. Mümkünse yemek saati ve uyku saati arası en az 3 saat olmalı. Bazı durumlarda mide asidi yemek borusundan yukarı çıkar bu durumlarda zencefil çayı içmek yemek borusunu rahatlatır.zencefil çayı

Mide Ekşimesine İyi Gelecek Doğal Çözümler Nelerdir?

  • Mide ekşimesi nedeniyle tercih edilen besinlerden biri avokado kürüdür. Avokado haşlanarak püre haline getirildiğinde kekik ve tarçın gibi mide içi asit dengesini düzenleyici görevi gören baharatları koyarak da tüketilebilir hale gelir.
  • Lif yönünden zengin olan meyvelerin tüketimi sindirimi ve boşaltımı kolaylaştırdığı gibi mide ekşimesine karşı da çok etkilidir.
  • Yağlı ve baharatlı yiyeceklerin sonrasında içilen soda, içeriğindeki rahatlatıcı ve asidik düzenleyici ile mide ekşimesinin önüne geçer.
  • Chia tohumu da mide ekşimesinde çok yararlı bir tohumdur.
  • Zencefil ve zerdeçal bal ile karıştırıldığında mide çeperini güçlendirir ve koruma sağlar. Doğal antioksidan görevi sağlayan zencefil ve zerdeçal mide sorunlarına çok etkilidir.
  • Yemekten sonra ılık bir suya iki kaşık karbonatın, günde en fazla 2 defa kullanılması mide ekşimesinin önüne geçecektir.
pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu