Sağlıklı Yaşam

Mide Ağrısı Nedir Ve Ne İyi Gelir ?

Gündelik hayatta hemen hemen hepimizin karşılaştığı Mide Ağrısı bazen ciddi sorunlara yol açabilir. Bu ağrılar bazen yanma şeklinde bazen ise aşırı derece rahatsız edici ağrılar olabiliyor.

Peki Mide ağrısı neden olur ?

Mide ağrısı; üşütmeden , yediğiniz yemeğin dokunması , gereğinden fazla yemek yeme veya yediklerinizin gaz yapması gibi birçok nedeni bulunmaktadır. Ağrı kişiye anlık kramplar ya da uzun süreli sancılar. Ayrıca ishal ve mide yanması belirtileri de gösterebilir. Uyguladığınız yöntemlerin işe yaramaması ya da mide ağrılarınızın ciddiyetinin artması durumunda kesinlikle doktorunuza danışmanız ve tetkikleri yaptırıp soruna kesin çözüm bulmanız gerekmektedir. Bunun sebebi mide ağrıları basit gözükse de mide kanseri, reflü, gastrit gibi önemli ve ciddi sorunlar yaratabilecek rahatsızlıkların da göstergesi olabilmesidir.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Eğer mide ağrısından şikayetçi iseniz sizde evinizde doğal yollarla yapabileceğiniz çözümler bulunmaktadır. Bu çözümler çok basit olup evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. İşte mide ağrınızı geçirmek evde yapabilecekleriniz…

Bol su için

Susuz kalan vücut farklı farklı tepkiler verebilir. Gün içerisinde az su içtiğiniz için mideniz ağrırsa şaşırmayın. Bol bol su tüketmek midenizin rahatlamasını sağlar. Ağrıya eşlik eden bulantı da varsa ona da iyi gelecektir.

mide ağrısı su içmek

Sağlıklı beslenin

Beslenme şekliniz mide ağrısı ile doğrudan etkileşim halindedir. Çok yağlı, tuzlu ya da şekerli beslenmek mide ağrısıyla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Mideniz ağrıdığında haşlama sebzeler tüketmek rahatlanmasını sağlayacaktır.

Lifli yiyecekler tüketin

Sindirim üzerinde önemli etkiye sahip olan lifli yiyeceklere öğünlerinizde mutlaka yer verin. Lif oranı yüksek sebze ve meyveler tüketildiğinde bağırsaklar da daha düzenli çalışacak ve mide sorununuz ortadan kalkacaktır.

Yoğurt yiyin

Her derde deva olan yoğurt mutlaka beslenmenizde yer almalıdır. Kalsiyum açısından da yüksek olan yoğurt sindirime ve bağırsaklara dost bir besindir. Mideniz ağrıdığında ılık yoğurt tüketmek rahatlama sağlayacaktır.mide ağrısı yoğurt yemek

Gaz yapıcı yiyecek/içeceklerden uzak durun

Asitli ve gaz yapan içecekler mideye oldukça zararlıdır ve ağrı yaşanmasına sebebiyet verir. Aynı zamanda fasulye ve nohut gibi gaz yapıcı yiyecekler de midenizi ağrıtabilir. Bu yemeklerden sonra bir ağrı olduğunu fark ederseniz tüketimini azaltabilirsiniz.

Süt içmeyin

Mide ağrısı çektiğiniz zaman süt ve süt ürünlerini tüketmeyin. Gaz yapıcı özelliği bulunan süt mide ağrınızın daha da artmasına yol açacaktır.

Stresi azaltın

Psikolojik olarak yaşanan sorunlar mide üzerinde de sıkıntılara yol açar. Mide ağrısı çektiğiniz dönemler stresli zamanlarınızla aynı döneme denk geliyorsa sebep oldukça bellidir. Sizi üzen şeyleri düşünmemeye çalışmalısınız.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu