Sağlıklı Yaşam

Mevsimsel Alerji Nedir? Tedavileri Nelerdir?

Mevsim geçişlerinde hepimizin bildiği gibi hasta olmak çok daha kolaylaşıyor.Ayrıca mevsim geçişlerinde oluşan polenler mevsimsel alerji yide beraberinde getiriyor.Uzman doktorlar bu dönemlerde kullandığınız ilaçları bırakmamanızı önermekte.Üstelik alerjik ve astık hastasıysanız ”Ben iyiyim.” kelimesini kullanmamanızı öneririz.Mevsimsel alerjisi olan hastalar düzenli şekilde ilaçlarını kullanmalı.İlaçlar etkisini göstermiyorsa doktorunuza başvurmalısınız.

Alerji Nedir ?

Alerji , insan vücuduna normalde zararsız olan maddelere vücudun anormal yanıt vermesi ile tanımlanabilir.Alerjen olarak adlandırılan bu maddeler ;ev tozu akarları,polenler,besinler vb’dir.Normal insanlar bu etkilerle kaşılaşınca hiçbirşey olmazken alerjik kişiler bu alerjenleri kendine “tehdit” olarak algılayıp tepki gösterirler. Ve hepimizin bildiği, vücudumuzun farklı organlarında alerjik bulgular ortaya çıkar.

ALLERJENLER KABUSUN OLMASIN

Ayrıca alerjenlerin birçok tipleri vardır.Tutulan sisteme göre deride ürtiker, gözlerde kızarıklık, burunda kaşıntı, tıkanıklık, akıntı, solunum zorluğu ve öksürüğe sebep olur.Mevsimsel alerji üst solunum yollarından başlayıp alt solunum yolunu da tutar ve astım ataklarına sebep olur.Ayrıca mevsimsel alerjinin %30 luk bir kısmı astım hastalığına dönüştürmesi,aslında mevsimsel alerjinin önemini ortaya koymaktadır.Alerjiyi tetikleyen birçok etken var. Bunların arasında en yaygınları; ağaç polenleri, ev tozu akarları, evcil hayvanların tüyü, hamam böcekleri. Alerjiye karşı alınacak en temel önlem, alerjen maruziyetinden uzaklaşmak.

ALEJİLERDE TEDAVİ VE KORUNMA

Alerjik belirtilerin kontrolü, birden fazla tedavi yönteminin birlikte uygulanmasıyla sağlanır. Allerjenle karşılaşmanın önlenmesi, ilaç tedavisi ve aşı tedavisi bu yöntemler arasında sayılabilir.

  • Öncelikle yapılması gereken alerjik yakınmalara neden olan allerjenden uzaklaşmaktır.
  • Çevrenizdeki alerjenleri uzaklaştırmak için bazı öneriler:
  • Klimalarda ki filtreleri her ay değiştirin
  • Polen mevsiminde pencere ve kapıları kapalı tutun
  • Evinizin içindeki bitkileri uzaklaştırın
  • Evinizde tüylü hayvan beslemeyin
  • Kuştüyü yastık, yün yastık, yorgan, yatak yerine sentetik olanlarını kullanın.
  • Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ:

İLAÇ TEDAVİSİ:

Alerji tedavisinde en çok uygulanan yöntem ilaç tedavisidir.İlaç tedavisini bıraktığınızda alerjik belirtiler tekrarlayacaktır.Yukarıda da bahsettiğim gibi kesinlikle “Ben iyiyim.”dememeniz gerekiyor.Alerjik rinik olan kişiler alerji mevsimi yaklaşmadan 2 hafta önce ilaç tedavisine başlamalıdırlar.

AŞI TEDAVİSİ:

Aşı tedavisi, sebebe yönelik bir tedavi yöntemidir. Ancak aşı tedavisi öncesinde alerji testleri yapılıp, kişinin yakınmalarına neden olan allerjen ya da allerjenler ile tedaviye başlanılması doğru olur. Bu tedavi yöntemiyle alerjik belirtilere yol açan maddeler giderek artan dozlarda uygulanarak, kişinin söz konusu allerjene karşı bağışıklığının sağlanması amaçlanır. Aşı tedavisi ile enjeksiyonlar önce haftada bir, sonra da idame dozuna ulaşıldıktan sonra ayda bir yapılır.

Son yıllarda aşı tedavisi ağızdan verilen damlalar yoluyla da uygulanmakta. Ancak hangi yöntemin uygulanacağına dair kararı hasta ve doktorun birlikte vermesi daha doğru olur.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu