Sağlıklı Yaşam

Kolesterol Düşürücü En İyi 5 Gıda

Diyet, Kolesterolü düşürmek için harika bir yöntemdir. Ancak doğru yiyecekler tüketmek gerekir. Bu makalede kolesterol düşürücü en iyi 5 gıdayı inceleyeceğiz.

Kolesterol Düşürücü En İyi 5 Gıda

1. Kuruyemiş

Kuruyemişler; vitamin ve mineraller, lif, antioksidanlar ve omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan ve kalp için sağlıklı olan yağlar içermektedir. Her hafta 1 avuç fındık, fıstık ve ceviz yemek %15 ila 23 kalp hastalığına yakalanma şansını düşürmektedir.

2. Arpa

Tam tahıllı arpada beta-glukan bakımından zengin bir gıdadır. Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve kan şekerini kontrol altına alır. Ayrıca mısır, pirinçten daha fazla proteine sahiptir.

3. Fasulye, Bezelye ve Mercimek

Baklagiller olarak da sınıflandırılan fasulye, bezelye ve mercimek, kolesterolü düşürmeye yarayan bir çok özelliğe sahiptir. Baklagiller doğal olarak yağ oranı düşük, çözünür ve çözünmeyen lif bakımından zengindir ve özellikle protein, folat, demir ve magnezyum kaynaklarıdır. Araştırma sonucunda baklagiller açısından zengin diyetlerin (günde yaklaşık bir porsiyon) diğer kontrol diyetlerine kıyasla LDL kolesterolü önemli ölçüde düşürdüğünü buldular.baklagiller

4. Meyveler

Günlük çilek, meyve suyu veya meyve özü tüketimi tahlillerdeki LDL’de neredeyse dört puanlık bir azalma yapmaktadır. Meyvelerin lif oranı yüksektir, bu da kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.  Tatları tatlı olmasına rağmen meyveler düşük glisemik’e sahiptir. Buda yavaş sindirilmelerine ve kan şekerini çok güçlü bir şekilde etkilemedikleri anlamına gelir.

5. Bitter Çikolata

Günde bir çikolata (1/4 fincan kakao veya 100 gram bitter çikolata) LDL seviyesinde yaklaşık yüzde 6 kadar azaltabilir. Ancak yüksek kalori miktarlarına sahip oldukları için fazla tüketilmemesini önermekteyiz. Ayrıca 2015 tarihli bir araştırmaya göre, günde 25 gram düzenli çikolata alımı, muhtemelen kakaonun antioksidan ve antienflamatuar faydalar sağlayan flavonoid içeriğinden dolayı kalp krizi ve felç riskini azaltabilir .

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu