Sağlıklı Yaşam

K vitamini Neye İyi Gelir?

K vitamini yağda çözülebilen bir vitamindir ve K vitamini karaciğerde ve yağ dokusunda depolanabilir.Bu vitaminin özelliklerinden biri kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır.Aslında vitaminin diğer bir adı pıhtılaşma vitaminidir.

Peki K Vitamini Ne İşe Yarar ?

K vitamininin en önemli özelliğini yukarıda da bahsettiğim gibi kanın pıhtılaşmasını sağlamaktadır.Diğer özellikleri ise kemikleri sağlamlaştırır yani kemiklerin kırılmasına karşı korur,prostat ve karaciğer kanseri olma olasılığını düşürüp damar sertliği riskinide azaltır.

Neye İyi Gelir?

Aslında k vitamininin eksiliği sık görülmemektedir.Sebebi ise günlük yaşamda tükettiğimiz ıspanak ve brokoli gibi çoğu yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur.Birde bağırsakta bulunan iyi huylu bakteriler de K vitamini üretmektedir.K vitaminini yüksek miktarda tüketmek sağlığınızı bozacaktır.Fazla tükettiğinizi düşünüyorsanız hekiminize danışınız.Nede olsa her şeyin fazlası zarar 🙂

K Vitamini Kullanımı

K vitaminini doktorlar antibiyotik kullanımında,K vitaminini vücutta emilmesini engelleyen bazı hastalıklarda,3. derece yanıklarda ,safta kesesi ve safra yolu hastalıklarında önermektedirler.

K Vitamini Nelerde Bulunur?

K vitamin fesleğen, adaçayı, ıspanak, kekik, karalahana, brüksel lahanası, taze soğan ve brokolide bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca maydanoz, lahana, marul, köri, paprika, pul biber, kurutulmuş domates, kuşkonmaz, salatalık turşusu, kereviz, kuru karanfil, havuç, soya fasulyesi, kaju, dut, incir, yabanmersini, ahududu, armut gibi besinlerde de K Vitamini bulunur.

Günlük Alınması Gereken K Vitamin Miktarı Nedir ?

K vitamin miktarı günlük olarak

0-6 ay arasında 2 mcg

7-12 ay arasında 2.5 mcg

1-2 yaş arasında 30 mcg

4-8 yaş arasında 55 mcg

9-13 yaş arasında 60 mcg

14-18 yaş arasında 75 mcg

19 yaş üstünde ise 90 mcg olmalıdır.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu