Sağlıklı Yaşam

Grip hastalığında bu gıdaları asla tüketmeyin!

Ömrümüz boyunca bir çok kez grip hastalığı na yakalanmışızdır. Grip ;39 derece ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtiler yaratır. Bu belirtileri hissediyorsanız şimdiden geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Grip hastalığı halinde pek iştahımız olmasa da, aşağıda sayacağım başlıklardaki gıdaları hastalık halinde tüketmemenizi öneririz.

Peki neden bu gıdaları tüketmeyeceğiz ? Bu sorunun cevabını makalemizi okuyarak bulabilirsiniz.

Grip hastalığında bu gıdaları tüketmeyin!

1-Şekerli gıdalar

Uzman doktorlara göre, rafine şeker yemek, beyaz kan hücreleri bakterilerle savaşma yeteneğini azaltmaktadır. Şekerlemeler, çerezler veya şekerli tahılları tüketmek  bağışıklık sisteminizi hastalık halinde mikroplarla mücadele edemez duruma getirir.

Ayrıca hastalık halinde şekerli gıda tüketmek ishale yol açmaktadır.

2-Gazlı içecekler

Genel olarak gazlı içecekler içmemenizi öneririz. Özellikle hasta olduğunuzda hiç içmemelisiniz. Gazlı içeceklerde, kahvede olduğu gibi kafein bulunmaktadır. Hatta bağışıklık sisteminizi bozan yüksek miktarda şeker bulunmaktadır.

Gazlı içecek yerine su için. Su hiç iç açıcı gelmiyorsa spor içeceği veya hindistan cevizi suyu gibi, rehidre elektrolit içeren daha düşük şekerli bir içecek denemelisiniz.

3-Gevrek yiyecekler

Öksürüyorsanız veya boğaz ağrınız varsa gevrek bir şey yememelisiniz. Uzman doktorlara göre, patates cipsi, granola ve hatta çıtır çıtır kızarmış ekmeklerin aşındırıcı dokusu nedeniyle boğazınızı daha çok tahriş edecektir.

4-Kızarmış yiyecekler

Mide bulantısı varsa kesinlikle bu tür yiyeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Bu yiyecekler mide bulantısını daha çok kötüleştirecektir. Ayrıca ishal içinde hiç iç açıcı bir gıda değildir. Kızarmış yiyecekler bağırsak sisteminizde kas spazmlarına neden olmaktadır.kızarmış ekmek

5-Baharatlı yemek

Muhtemelen baharatlı yiyeceklerin sinüslerinizi temizlemeye yardımcı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki size kırmızı biber ve acı sosta bulunan Kapsaisin maddesinin burun kanallarını tahriş edebilen ve burnunuz daha çok akmasına etken olan bir bileşiktir desek…

Grip hastalığı geçiriyorsanız. Bu 5 maddeden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Tabi iyileştikten sonrada bu gıdalar çok tüketmeyiniz. Sağlıklı yaşam için organik ürünleri tercih edin. İşlenmiş gıdalar, gazlı içecekler ve sindirim sisteminizi bozan aşırı baharatlı yiyeceklerden uzan durun. Unutmayın sağlığımız bizim için çok önemli.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu