Sağlıklı Yaşam

Filizlenmiş Patates Zararlı Mı?

Birçoğumuz filizlenmiş patates i çöpe atar ve bu besini kullanmaz. Bazılarımız ise filizlenmiş patates in sağlığa zararlı olmadığını düşür tüketmeye devam eder. Peki patates filizlendiği zaman gerçekten tüketilmeli mi? Filizlenmiş patates zararlı mı ?

Patatesi dikkatli incelediğimizde üzerinde küçük noktalar bulunduğunu görürsünüz. Bu noktalar patatesin kök boğumlarıdır. Bu boğumlardan yeni yapraklar ve yeni dallar çıkar. Eğer patateside yeterli miktarda güneşte bırakırsanız bu kök boğumlarından yapraklar , dallar çıktığını göreceksiniz.

Filizlenmiş Patates Zararlı Mı ?

Evdeki ısı sebebiyle tetiklenen büyüme güneş ışığı da söz konusuysa hızlanacaktır. Bu sayede filizlenen patates sanılanın aksine yüksek miktarda demir üretimiyle dikkat çeker. İnsan vücudunda yüksek miktarda demir girmesi dahilinde mide bulantısı, ishal, kusma, mide krampları, boğazda yanma, baş ağrısı ve baş dönmesi görülebilir. Demir patatesin kabuklarının hemen altında daha yoğun miktarda bulunmaktadır.filizlenmiş patates

Filizlenmiş patatesin içerisindeki demirin fazlalaşması kulağa hoş gelmekte. Fakat güneşe maruz kaldığı için zararlı maddelerin oluşumu engellenemez ve bazı gıda zehirlenmelerini de beraberinde getirebilir. Bu yüzden filizlenen patatesleri tüketmek pek de sağlıklı bir seçim olmayacaktır. Bu sebeple rengi yeşile dönmüş ve filizlenmiş patateslerin tüketilmemesi önerilmektedir. Bu patatesler filizlendikleri anda atılması gereken besinlerdir.
Her ne kadar küçük görünse bile üzerinde en ufak bir filizlenme görseniz bile bu besinden anında kurtulmanız doğru bir seçim olacaktır.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu