Sağlıklı Yaşam

Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

Bebeklerde sindirim sistemleri daha yeni gelişmekte olduğu için oluşan gaz onlarda ağrı, huzursuzluk ve dolayısıyla uykusuzluk etkileri yaratabilir. Eğer yediğiniz yemek sonrası bebeğinize verdiğiniz anne sütüyle; yani sütle beslenme sonrası bu tip etkileri gözlemliyorsanız yediğiniz yiyeceklerden dolayı olabilir ve bunları beslenmeniz dışında tutmanız gereklidir.

Bilinen En yaygın Gaz Yapan Yiyecek Türleri

Her ne kadar bazı anne adayları severek tüketiyor olsa da bazı yiyeceklerin tüketimine bu bulundukları lohusa döneminde ara vermeleri gerekmektedir.

En yaygın olarak bilinen bu yiyecek türleri dört başlık altında açıklanabilir;

 1. Baharatlı yemekler: Yemeklerin içine konulan bazı kekik, karabiber, pul biber gibi baharatlar ağır gelebileceği için gaz yapıcı niteliktedir, yemeklere eklenmemelidir.
 2. Süt Ürünleri: Özellikle inek sütü içerdiği proteinler bakımından anne sütüne gaz yapabilir, bunun yerine yoğurt tüketilmesi daha iyi olabilir.
 3. Sebze ve Meyveler: Hepsi olmasa da bazı sebze ve meyveler anne sütüne iyi gelmeyebilir bunlara dikkat etmelisiniz. Bu sebze ve meyveleri şöyle listeleyebiliriz;
 • Brokoli
 • Lahana
 • Soğan
 • Karnabahar
 • Portakal
 • Armut
 • Şeftali

Bu şekilde listelediğimiz sebze ve meyveleri tüketmemekte fayda var; ancak pişirilerek tüketilmek istenirse bu etkilerinin azalabileceği de göz önünde bulundurulabilir.

 1. Kafein içeren Yiyecek ve İçecekler: Bilindiği üzere kahve ve siyah çay içerdiği kafein miktarıyla olumsuz etki sağlayabilir. Bunun yanı sıra çikolata da bu başlık altındaki bir diğer tüketilmemesi gereken yiyecektir.Gaz Yapan Yiyecekler

Bebeklerde Gaz Oluşumu

Eğer bebeğinizi sütünüzle besledikten sonra şiddetli şekilde ağlama krizlerine giriyorsa, ayaklarını kaldırıp karnına doğru çekiyorsa, sütünüzden dolayı sancılanmış olabilir. Bebeğinizin karnında bir sertlik gözlemlediyseniz bu da olası bir etkendir.

Bebeklerde Gazlanmayı Önlemek için Yapılması Gerekenler

Elbette belirtilen yiyeceklerden uzak durmalısınız. Buna rağmen gazlanma sorunu yaşanabilir. O halde bebeğinizi düz bir zemine yatırıp karnına küçük dokunuşlarla nazikçe masaj yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise bebeğinizi kucağınıza alıp başını boynunuza doğru yerleştirip bir elinizle sabit tutarken diğer elinizle sırt kısmına hafif sıvazlama yöntemi uygulayabilirsiniz.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu