Sağlıklı Yaşam

Dudak Kuruluğu Sebepleri Nelerdir Nasıl Geçer ?

En çok kış aylarında görülen dudak kuruluğu genellikle vitamin eksikliği veya soğuk havaların etkisiyle olmaktadır.Bu şikayetlerinizden kurtulmanız için yazımızdaki birkaç basit yöntemleri uygulamanız gerekecektir.

Dudak kuruluğu sebepleri nelerdir?

Vücuttaki en hassas ve ince deriye sahip olan dudaklarımız,yüzümüzün kılcal damarlarının en yoğun olduğu yerdir.Kılcal damarlar sayesinde dudaklarımız beslenir.Vücudumuzdaki en  hassas ve ince bir deri yapısına sahip olan dudaklarımız, yüzümüzün kılcal damarların en bol miktarda olduğu kısmıdır. Bu kılcal damarlar sayesinde dudaklarımız beslenirler. Vücudumuzun diğer bölgelerini besleyen yağ bezlerinden dudaklarımızda bulunmadığı için dış ve iç etkenlerde ilk önce dudaklarımız etkilenirler ve dudaklarımızdaki bu etkilenme kuruluk ve çatlama gibi hemen kendini beli eder.

Kalitesiz rujlar, soğuktan sıcağa ani geçişler, ortamdaki nem eksikliği, vücut sıcaklığının artması (ateş), susuz kalmak, aşırı stres, bazı ilaçlar,  vücutta demir veya çinko eksikliği,  folik asit eksikliği, alerjik reaksiyonlar, dudakları ısırma ve sürekli ıslatma gibi alışkanlıklar, sigara tüketimide dudak kuruluğuna sebep verebilmektedir.

Dudak çatlakları sadece soğuk yüzünden oluşmaz. Dudak kuruluğunun ve çatlamasının daha ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olarak görüldüğü durumlarda vardır.

Diyabet: Yakın aile bireylerinizde şeker hastalığı varsa dudak kuruluğu sizde de diyabete bağlı olarak oluşabilir. Diyabet belirtileri arasında sık sık idrara çıkma, bitkinlik hali ve aşırı susama sayılabilir.

Kawasaki Hastalığı: Nadir olarak görülen bir kan hastalığı olan Kawasaki hastalığı kronik dudak kuruluğu şeklinde kendini gösterebilir.

Sjögren Sendromu: Gözyaşı kanallarında yaşanan bir sorundur ve dudaklarda derin çatlaklara yol açabilir.

Yukarıda saydıklarımız dışında bağışıklık sistemi hastalıkları ve kan hastalıkları soğuk ve sıcak dışında dudak çatlamasına yol açabilir. Bu nedenle eğer aldığınız tüm tedbirlere ve kullandığınız kremlere rağmen dudaklarınız kuruyor ve çatlıyorsa bir doktora giderek altında yatan esas nedenin ne olduğunu öğrenmelisiniz.

Dudak kuruluğu nasıl geçer ?

Öncelikle dudaklarınız çatlamadan tedbir almak en iyisi. Soğuk ve sıcak havalarda dudaklarınız üzerinde koruyucu bir tabaka yaratmak için kremler kullanabilirsiniz. Nemlendirici kremler her iki havada da kuruluğu önleyecektir.

 • Parlak ruj kullanabilirsiniz
 • Vazelin sürebilirsiniz
 • Aloe veralı kremler iyi gelecektir
 • E vitaminli kremler kullanabilirsiniz
 • Dudaklarınızı yüzünüz gibi güneşten korumalısınız
 • Çantanızda her an kullanmaya hazır nemlendiricili bir krem bulundurun
 • Dudaklarınız çok kuruyorsa ağır kozmetik ürünler kullanmaktan kaçının
 • Vitamin eksikliği dudakları kurutabilir. Multivitamin kullanabilirsiniz.
 • Günde en az 8-10 bardak su için
 • Aromasız dudak kremleri kullanabilirsiniz
 • Floride alerjisi olanlarda dudak kuruluğu ve ağız içi yaralar görülebilir. Bu nedenle bir süre floridsiz diş macunu kullanarak floride alerjiniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu