Sağlıklı Yaşam

Doktorlar, Çoğumuzun Yanlış Yaptığı 10 Şeyi Açıklıyor

Burnunuz kanıyorsa yukarıya bak, zehirli bir yılan ısırmışsa zehri oradan çıkar, yemek yedikten sonra dişlerini fırçala… Asla sorgulamadığımız şeyler var, çünkü tüm yaşamımız boyunca bunların yapılması gerektiği söylendi. Bu makaleyi okuduktan sonra tüm ritüellerinizi sorgulamaya başlayabilirsiniz.

1. Çocukların yemeklerine üflemeyin.

Çoğumuzun Yanlış Yaptığı 10 Şey

Çocuğunuzun yemeğine üflerken (aynı zamanda yiyecek, içecek, diş fırçası vb.) maddeler çocuğun yemeğine bulaştırırlar. Diş sahibi olan herhangi bir bireyin çocuk mamasına üflediği zaman diş aralarındaki bakterilerin çocuk mamasına çok çabuk şekilde geçmesini sağlamaktadır. Unutmayın çocuklar çok hassas ve savunmasızlardır.

Bunun yerine yapmanız gerekenler: Çocuğunuzla yiyecek, içecek veya mutfak eşyalarını paylaşmayın ve yiyeceklerine üflemeyin. Soğuması için bir süre beklemek daha iyidir.

2. Bir burun kanaması olduğunda yukarıya bakmayın.Çoğumuzun Yanlış Yaptığı 10 Şey

Başınızı geriye atarak, yemek kanalınız kapanmaktadır. Bu kanınızın boğazınızda kalmasına ve boğulmanıza neden olacaktır. 

Bunun yerine ne yapmalı: Burnunuzu parmaklarınızla burun deliklerini kapatın. Oturun ve başınız dik bir şekilde karşıya bakın. Bir süre sonra kanama duracaktır. 

3. Bayılan birini kucaklamayın.Çoğumuzun Yanlış Yaptığı 10 Şey

Ani kan basıncı düşmesi nedeniyle bayılma gerçekleşir ve beyine az kan gider. Bayılan birine kucakladığınız zaman, bayılan kişinin beynine daha az kan pompalanacaktır.

Bunun yerine yapmanız gerekenler: Bu durumda, kişinin başının göğsünden daha düşük kalması önemlidir . Bayılan kişiyi yere uzandırın ve birkaç dakika bu pozisyonda kalmasını ve kalkmadan önce kendilerini iyi hissetmelerini sağlayın.

4. Yılan zehrini dışarıya atmayın.Çoğumuzun Yanlış Yaptığı 10 Şey

Yılan zehrinden ölme olasılığı 0.05 olsa da araştırmacılar, zehiri emmek kurbanlara yardım etmediğini söylemektedir. Bu yüzden bunu yapmanın hiçbir nedeni yok.

Bunun yerine yapmanız gerekenler : Bu durumda, ısırığı kalp seviyesinin altında olacak şekilde kişiyi yere yatırmalı ve kişiyi  zehirin yayılmasını önlemek için sabit kalmasını sağlamalısınız. Acil yardımı arayın ya da kurbanı en yakın tıbbi tesise götürün.

5. Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayın.Çoğumuzun Yanlış Yaptığı 10 Şey

Bu dişlerinizdeki koruyucu tabakalarına hasar verecektir.

Bunun yerine yapmanız gerekenler: Sabahları kahvaltıdan önce kesinlikle diş fırçalayın . Yemek yedikten sonra diş fırçalamak isterseniz, önce ağzınızı suyla çalkalayın ve yemekten sonra yaklaşık 40 dakikaya kadar diş fırçalamayın bekleyin.

6. Boğulan bir kişi dik duruyorsa sırtına vurmayın.Çoğumuzun Yanlış Yaptığı 10 Şey

Bir kişiyi dik pozisyonda sırtına vurursanız, nesne daha aşağı kayabilir.

Bunun yerine yapmanız gerekenler: İnsanı öne doğru eğin ve önce öksürmesini sağlayın, bu yeterli olacaktır. İşe yaramazsa, omuz bıçaklarının arasına birkaç kez vurun, ancak bunu yapmadan önce kişinin öne eğildiğinden emin olun .

7. Morluğa doğrudan buz uygulamayın.Çoğumuzun Yanlış Yaptığı 10 Şey

Cilt çok hassas olduğundan, bunu yaparsanız kan akışını azaltır ve iyileşmeyi yavaşlatır. Ayrıca donmalara neden olabilirsiniz.

Bunun yerine ne yapmalısınız: Buzu bir havluya veya başka bir kumaşa sarın. Yaralı bölgeyi travmadan hemen sonra buz uygulaması yapın, ancak buzu bir kerede 10 dakikadan fazla açık tutmayın.

8. Yanıklara tereyağı veya buz uygulamayın.Çoğumuzun Yanlış Yaptığı 10 Şey

Kulaktan doğma bilgilerin size hiçbir faydası yoktur. Yanığa tereyağ koyarsanız, derinin kapanmasına neden olacak ve yanık daha ciddi bir hal alacaktır. Bunun yerine yanığı kesinlikle soğutmanız gerekmektedir.

Bunun yerine yapmanız gerekenler: Yanıkları soğuk akan suyun altına koyun ve yeterince uzun bıraktığınızdan emin olun: 20 dakika kadar bırakılması önerilir.

9. Donma esnasında,donan kısma masaj yapmayın.Çoğumuzun Yanlış Yaptığı 10 Şey

Ovmak veya masaj yapmak yanıklara neden olabilir. Çünkü vücudu yeniden ısıtmayacaktır.

Bunun yerine yapmanız gerekenler: Soğuktan kurtulun ve hasarlı bölgeleri ılık (sıcak değil!) Suya koyarak veya ılık sıvılar içerek dikkatlice yeniden ısıtın . Zarar görmüş alanların tekrar donmasına izin vermeyin ve soğuğa geri dönüyorsanız donan kısmı örtüp koruduğunuzdan emin olun.

10. Plastik şişenizi asla tekrar doldurmayın.Çoğumuzun Yanlış Yaptığı 10 Şey

BPA adlı plastikte suya sızan tehlikeli bir kimyasal var . Bu bakteri fertiliteyi etkiler ve kansere neden olabilir.

Bunun yerine yapmanız gerekenler: Plastik şişeleri ilk kullanımlarından hemen sonra geri dönüşüm kutusuna atın.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu