Sağlıklı Yaşam

Diyet Yapmadan Kilo Vermek İçin 5 Öneri

Diyet yapmak sizi korkutuyor ve diyet listeleriyle uğraşmak istemiyorsanız. Bu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Bu makalede diyet yapmadan kilo vermek için 5 öneri yi sizlere açıklayacağız. Bu önerileri uyguladığınızda daha sağlıklı olacak ve kolayca kilo vereceksiniz.

Diyet Yapmadan Kilo Vermek İçin 5 Öneri

1.Besinleri Yavaş Tüketin.

Yemek yeme hızınız ve ne kadar yediğiniz, kilo alma olasılığınızı etkiler. Aslında, farklı yeme hızlarını karşılaştıran çalışmalar, hızlı yiyenlerin yavaş yiyenlere göre % 115’e kadar daha fazla obez olduğunu göstermektedir. Yemek yeme esnasında ne kadar yediğiniz ve ne kadar doyduğunuz hormonlar tarafından kontrol edilir. Bu hormonlar, aç veya tok olsanız da beyninize sinyal verir.

Bununla birlikte, beyninizin bu mesajları alması yaklaşık 20 dakika sürer, bu nedenle daha yavaş yemek, beyninize tok olduğunuzu algılaması için gereken zamanı verir.

Yapılan araştırmalar bunu doğrulamıştır. Yavaş yemenin öğünlerede tükettiğiniz kalori miktarını azaltacağı için kilo vermenize yardımcı olacaktır.

2.Tam Tahıllı Ekmek Tüketin.

Beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmek tercih ederek diyeyinizi daha sağlık hale getirebilirsiniz. Beyaz ekmek pek çok sağlık sorunu oluşturmaktadır. Tam tahıllı ekmek tip2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltığı bilinmektedir. Aynı zamanda iyi bir lif, B vitamini ,çinko, demir, magnezyum ve manganez gibi birçok mineral bulundur. Diyet Yapmadan Kilo Vermek

3.Kahvaltıda Yumurta Tüketin.

Kahvaltıda yumurta yemek inanılmaz derecede sağlıklıdır, özellikle sabahları yerseniz…

Sabahları yumurta yemek tokluk hissini artırır. Yumurta ,insan vucudunu 36 saat boyunca daha az kalori tüketmesini sağlayacak ve kilo kaybı konusunda size yardımcı olacaktır.

Sağlıklı ve zinde insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, yumurtartaların tahıl veya kruvasandan oluşan bir kahvaltıya kıyasla daha çok tuttuğu gözlemlenmiştir. Ayrıca kahvaltıda yumurta yiyen kişiler öğle ve akşam yemeklerinde 270-470 kalori daha az gıda tükettiler.Bu nedenle kahvaltınızda yumurta tüketmek sağlığınız için oldukça faydalıdır.

4.Bolca Su İçin.

Yeterince su içmek sağlığınız için oldukça önemlidir. Bir çok araştırmada içme suyu kilo vermeye, mevcut kilonuzu korumaya hatta günlük yaktığınız kalori miktarını biraz arttırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca yemeklerden önce su içmenin, orta ve yaşlı kişilerde bir sonraki öğünde taha az kalori tükettiği gözlemlenmiştir.Diyet Yapmadan Kilo Vermek

5.İyi Bir Uyku Uyuyun.

İyi uykunun önemi tartışılmaz. Uyku yoksunluğu yemek yeme alışkanlığını bozmaktadır. Bu genellikle iştahınızın artmasına neden olur. Buda daha fazla yemek yemenize ve kilo almanıza neden olacaktır. Çok az uyuyan insanlar, uykusunu alan insanlara göre, konsantrasyonu, üretkenliği, glikoz metabolizmasını ve bağışıklık fonksiyonunu olumsuz etkiler. Dahası, iltihaplı hastalıklar ve kalp hastalığı dahil olmak üzere çeşitli hastalık riskini azaltır.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu