Sağlıklı Yaşam

Diş Tartarı Temizlemek İçin 6 Doğal Öneri

İnci gibi beyaz ve parlak bir dişe sahip olmak istiyor ve bir türlü diş tartarlarından kurtulamıyorsanız bu makaledeki önerilerle sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Tabi ilk önce diş tartarı nedir bunu açıklamak isteriz.

Diş taşları en çok alt dişlerin iç yüzeyinde üst dişlerde arka dişlerin yanağına bakan yüzeylerinde oluşur. Diş taşı yeterli ve etkin fırçalamanın olmadığı her yerde oluşabilir. Diş eti üzerine tükürükler çöker ve o sert kaya gibi yapılar dişlerin çevresini sarar. Bazen dişin altına doğruda ilerleyebilir. Bu durum diş eti rahatsızlıklarında daha fazla görülür.

Tartar zararlı mıdır?

Tartarlar zararlı değildir. Ama diş çevresinde oluşan bakteriler, yemek artıkları diş etinde sorunlar oluşturabilir.  Tartar ,dişlerimizin çevresinde diş etinin altından çene kemiğini sarar ve tartarın kronikleşmesiyle diş etinde enfeksiyona ve ardından diş kaybına neden olabilir. O yüzden erken teşhis ve erken tedavi çok önemli. Diş sağlığınızı ve diş kaybı yaşamamak için düzenli kontrollerinize 6 ayda bir gelmeniz gerekir.

Evde Diş Tartarı Nasıl Tedavi Edilir ?

1. Kabartma tozu

Kabartma tozu dişlerinizdeki tartarı çıkartmaya yardımcı olabilir. Bunun için bir çay kaşığı kabartma tozunu, biraz diş macunu ve isteğe bağlı olarak tuzu diş fırcasına sürün. Ardından dişlerinizi nazikce fırçalamaya başlayın. Fırçalama işlemi bittikten sonra ılık su ile dişlerinizi temizleyin. Bu yöntemi haftada iki kez kullanabilirsiniz.kabartma tozu

2. Beyaz sirke

Beyaz sirke, plak ve tartarın giderilmesine yardımcı olan ve birikmesini önleyen antibakteriyel özelliklere sahiptir. Beyaz sirke içindeki asetik asit sayesinde diş minesinin demineralizasyonunu destekler. Yarım bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı beyaz sirke ve yarım çay kaşığı tuz ekleyin. İyice karıştırın. Bunu günde iki kez ağzınızı çalkalamak için kullanabilirsiniz.

3. Portakal kabuğu

Portakal kabuğunu doğrudan dişlerinizi temizlemek ve diş tartarından kurtulmak için kullanabilirsiniz. Bir parça portakal kabuğunu 2 dakika boyunca dişlerinize sürün ve ağızınızı temizleyin. Bunu haftada iki veya üç kez tekrarlayabilirsiniz. Bu dişlerinizdeki tartarlardan kurtarır ve diş beyazlatmasına yardımcı olur.portakal

4. Aloe vera

Acı bir tadı olsada diş tartarlarını çıkarmada harikalar yaratabilir. Bir çay kaşığı aloe vera jeli, dört çay kaşığı gliserin, 5 yemek kaşığı karbonat, limon esansiyel yağı ve bir bardak suyu iyice karıştırın ve bununla dişlerinizi fırçalayın. Plak ve tartar giderilene kadar bunu günlük olarak tekrarlayın.

5. C vitamini

Çilek ve domates gibi C vitamini açısından zengin besinler antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bunlar ağızdaki bakterileri yok eder, dolayısıyla tartar oluşumunu önler. Domates ve çilek posası ile dişlerinize sürün yaklaşık 5 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile dışlerinizi temizleyin. Farkı görene kadar bunu haftada iki kez tekrarlayabilirsiniz.

6. Baharatlı yiyecekler

Dişlerinizdeki tartarlardan kutulmak için harika bir yöntemdir. Baharatlı yiyecekler yemek, ağızdaki tükürük üretimini artırarak dişlerinizi ve diş etlerinizi temizlemesine yardımcı olur. Bu yüzden dişlerinizdeki tartar ve plak oluşımından kurtulmak için baharatlı yiyecekler yüketin. Örneğin biber gibi…

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu