Sağlıklı Yaşam

Çocuklarda Kemik Gelişimi Nasıl Desteklenir?

Anne karnında başlayan kemik gelişimi yaklaşık 22 yaşına kadar devam etmektedir. Bu aralıkta doğru beslenme, spor, kaliteli bir zihin yapısıyla sağlıklı bir bedene sahip olunur. Kemik gelişimi her basamağı ayrı ayrı önemlidir ve her dönemde farklı noktalarda gelişim desteklenir.

Çocuklarda Kemik Gelişimi Nasıl Desteklenir?

Hamilelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar?

Anne adayı hamileliğinin başında itibaren beslenmesine, uyku düzenine dikkat ederek bebeğin oluşmaya başlayan kemik yapısını destekler. Kalsiyum içeren yiyecekler süt, yoğurt gibi ürünlere yönelerek yardımcı olur. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklarda asla yaklaşmaz.

Doğum Sonrası Destek

Doğumdan sonra ilk 2 yaş anne sütü tüketilmesi bakımından önemlidir. Anne sütü aynı zaman kemik gelişiminde en büyük yardımcıdır. 6. aydan sonra ek gıda başlanır. Ek gıda verilirken kalsiyum oranı yüksek ürünler tercih edilmeli, mümkün olduğu kadar hazır paket yiyeceklerden uzak durulur. Bol bol hareket desteği sağlanır. Anne sütü aynı zamanda bağışıklık sistemi için çok faydalı olduğundan asla ihmal edilmez.

İlk Çocukluk Döneminde Yapılması Gerekenler

2 yaşından itibaren hem bedensel hem de zihinsel gelişimde hızlı bir seyir izlenmektedir. Bu dönemde et, süt, yumurta, sebze ve meyveler dengeli ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu dönem aynı zamanda okul öncesi dönem olduğundan zihinsel gelişimi içinde beslenme çok önemlidir. Kemik gelişimin hızlanması için beslenmenin yanı sıra bol bol hareket edilmelidir. Spor ve oyun en büyük yardımcı olacaktır.

Oyun, Spor ve Hareketin Önemi

Hareketle birlikte kemikler kaynaşır, ısınır ve gelişimi hızlanır. Koşmak, yürümek, ip atlamak güçlü kemikler için yardımcı olur. Oyunlar mümkün olduğunca hareketli olarak seçilirse; saklambaç, kovalamaca, mendil kapmaca, yakar top ve daha birçok oyun kemik gelişiminde çokça faydalı olacaktır. Aynı zamanda çocuktaki enerji de atılmış olur.

Sporla ilgilenen insanlara baktığımızda boylarının daha uzun olduğunu görürüz. Özellikle ergenlik döneminde beslenme ile birlikte basketbol, voleybol, atletizm gibi dallarda ilgilenmek kemik gelişini hızlandırır. Düzenli spor yapanlarda diğer insanlara göre daha güçlü ve sağlıklı olduklarından hayattaki birçok noktada daha başarılı olurlar.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu