Sağlıklı Yaşam

Çocuklar Neden Ders Yapmak İstemezler?

Gelişen ve sürekli ilerleyen teknoloji ile birlikte daha önce insanların hayal bile edemeyecekleri teknolojik nesneler şuan günümüzde var olmakta ve herkes tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır. Hayat kolaylaştırdığı kadar sorumsuzluğa ve tembelliğe de yol açmaktalar. Hal böyle olunca insan yapmaları gereken bazı davranışlardan kaçma eğilimi gösterdiği görülmektedir.

Çocuklar Neden Ders Yapmak İstemezler?

Bunlardan en çok çocuklar zarar görmektedir. Kendi kuşaklarında ortaya çıkan teknolojiden en çok haberdar olan yine çocuklardır. Çeşitli oyunlar oynayıp videolar izleyerek derslerini aksatma eğilimi gösterirler. Ders yapmaktan kaçma davranışı yalnız teknoloji kaynaklı değildir. Bunları detaylı bir şekilde irdeleyelim.

Çocuklar Neden Ders Yapmaktan Kaçarlar?

Çocuklar belli sebeplerden dolayı ders yapmak istemezler. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Teknolojik aletlere olan ilgi
  • Zamanlarının çoğunu okulda geçirmeleri
  • Yanlış okul sistemi ile oluşan adaptasyon sorunu
  • Çabuk dikkat dağınıklığı ve odaklanma sorunu
  • Çalışılan ortamın yetersiz ve ya kalitesiz oluşu
  • Çevresel etkenler
  • Anne – baba ilgisi ve tutumları
  • Uyku düzensizlikleri

Çocukların ders yapmak istememe sebepleri bu şekilde sıralanabilir.

Çocuklar Neden Ders

Derslerden Kaçış Eğiliminde Anne – Baba Etkisi

Çocuklar birçok sebepten dolayı derslerden kaçış eğilimi sergilemektedir. Bunları kontrol etmekte anne ve babanın rolü çok önemlidir. Çalışan anne babalar genellikle çocukları ihmal etmekte ve onlarla kısıtlı bir şekilde ilgilenmektedir. Bu da çocuğun kontrolden uzak olduğunu düşünerek sorumluluklarında kaçmasına neden olur. Anı zamanda istenen davranışları sergilemeyen çocuğa verilen cezalar çok tehlikeli olup davranışın yapılmama sıklığını artırıcı nitelikte olabilir.

Çocuğa Ders Nasıl Yaptırılmalıdır?

Bu konuda en büyük sorumluluk en yakın çevresinde bulunan anne babadadır. Onu cezalandırmak yerine yaptığı olumlu davranışlardan sonra ortama ödül konulmalıdır. Ortama konulan bu ödül çocuğun istenen davranışı yani ödev yapma davranışının sıklığını artırır. Böylece çocuğun alışkanlık sağlamasıyla bir düzen oturtulmuş olur.

Ders Yapma Davranışında Çevrenin Etkisi

Çocuğun ders yaptığı ortam ferah, güneş alan ve sessiz bir ortamda bulunmalıdır. Önünde dikkat dağıtabilecek bir şeyler olmamalıdır. Çocuk ders yaparken çevreden gelebilecek sesler çocuğun dikkatini dağıtabilir ve odağının başka şeylere kaymasını sağlayabilir. Ortamın düzenli olması da dikkati dağıtma potansiyeli olduğundan dikkat edilmelidir.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu