Sağlıklı Yaşam

Artakalan Çayın Bilinmeyen Faydaları

Dünya üzerinde en çok tüketilen içecekler arasında yer alan çay ,ülkemizde de çok sevilmektedir. Günün her saatinde tükettiğimiz çayın bir çok faydası bulunmaktadır. Kanseri önler, kemikleri güçlendirir, bağışıklığı güçlendirir, strese karşı birebirdir… Bunlar çayın halk arasında en çok bilinen faydalarıdır. Peki çayın bilinmeyen faydaları nelerdir?

Çayın Bilinmeyen Faydaları

Gözleriniz kaşınıyor ya da kuruyor mu? Göz iltihabı sorunu mu yaşıyorsunuz? Yapmanız gereken kullanılmış sallama çay poşetlerini belirli aralıklarla tekrarlayarak, 10 dakika gözünüzün üzerinde bekletmek. Kısa sürede faydasını göreceksiniz.

Buzlu suda bekletilmiş çay poşetleriyle yapılan soğuk kompres göz kapakları ve göz altındaki şişlikleri giderecektir. Ayrıca çapaklanan gözlere çay buharı çok faydalıdır.

çayın bilinmeyen faydaları

Çay Saçınıza da İyi Geliyor!

  • Saçın bilinmeyen diğer bir faydası ise saçlarınıza bakım yapması.Banyodan önce en az iki bardak soğutulmuş çayla saçınızı yıkarsanız, hem saçlarınızın beyazlaşmasını önlersiniz hem de pırıl pırıl parlayan saçlara sahip olursunuz. Ayak Kokusuna Çayla Son Verin
  • Her akşam ılık çay dolu bir leğende, ayaklarınızı birkaç dakika bekletmeniz, ayak kokusundan kurtulmak için en iyi yoldur. Eğer ayakkabılarınızdaki kokudan da kurtulmak isterseniz, geceden sabaha kadar ayakkabı içinde bırakılacak, demlenmiş bir kaç poşet çay bu işi görecektir. Buzdolabı Kokusundan Çayla Kurtulun
  • Demlikte artakalan çay posasını iyice kurutun ve torbalara koyarak dolabın raflarına yerleştirin. O kötü kokulardan eser kalmayacaktır. Çay Uçuklara Karşı da Etkili
  • Uçuğun üzerine kullanılmış çay poşetini birkaç dakika bastırın. Bunu günde 3-4 kez tekrarlarsanız, çayın içerisinde bulunan flavonoid uçuğun ilerlemesini engelleyecektir.
  • Deride oluşan yaraların temizlenmesinde pamuk üzerine dökülmüş çay ile yapılan pansuman etkilidir. Ayrıca kesiklerin üzerine kullanılmış çay poşeti bastırıp bir süre beklerseniz kanama duracaktır.

Çayın Boğaz Ağrısına Olan Faydası

  • Çayın posasını süzdükten sonra geride kalan demle bir süre gargara yapmak boğaz ağrısına iyi gelecektir.
pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu