Sağlıklı Yaşam

C Vitamini Eksikliği – Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Günümüzde her dört yaşlıdan yaklaşık üçünde beslenme alışkanlıklarının zayıf olması nedeni ile C Vitamini Eksikliği görülmektedir. C vitamini vücut sağlığının korunmasında, doku onarımı, yaraların iyileşmesi ve kollajen oluşumunun sağlanması için gereklidir. C vitamini için önerilen günlük alım miktarı yaş ve cinsiyete göre farklılık gösterir. Yetişkin kadınların günlük 75 mg almaları önerilir; Erkekler ise günde 90 mg tüketmelidir.

C vitamini eksikliği nedenleri

Günlük C Vitamini alım miktarınız önerilen dozun altındaysa, C Vitamini eksikliğine neden olabilir. Bu vitamin birçok hayati fonksiyon için gerekli olduğundan, uygun miktarda tüketmeli veya ek besin olarak alınmalıdır. Vitamin eksikliği genellikle zayıf beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır. Ayrıca sigara içmekte C vitamini eksikliğine yol açar.

C vitamini eksikliği çok ciddi bir konudur. Doğal gıdalar veya diyet takviyeleri kullanılarak tedavi edilmelidir.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri

C Vitamini eksikliği birçok şekilde tanımlanabilir. Yaygın olarak ;

  • Nedeni belli olmayan yorgunluk
  • Ciltte morarmalar veya kırmızı noktaların oluşması
  • Diş etlerinin şişmesi
  • Eklem ağrıları
  • Kansızlık(anemi)
  • Diş kayıpları
  • Diş eti kanaması
  • Saç ve cilt yapısında bozulmalar
  • Depresyon
  • Kilo kaybı

Çok yüksek C vitamini dozları idrarın asitleşmesine, ishale ve aşırı demir yüklenmesine neden olabilir.

C vitamini eksikliği

C Vitamini Eksikliği Hastalıkları ve Tedavisi

1. Kanser:

C vitamini, vücudunuzdaki hücrelere zarar veren serbest radikalleri yok eden bir antioksidandır. Bu Vitamin eksikliği, kansere neden olabilir. C vitamini, cilt, serviks ve meme kanseri gibi kanserleri önlemede faydalı olabilir.

2. Astım:

Vücuttaki düşük C vitamini seviyeleri astım gelişimine yol açabilir. Egzersize bağlı astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Astım ve kronik hastalığa karşı koruma için düzenli olarak narenciye tüketin.

3. Kardiyovasküler Sorunlar:

Kan damarlarında sızıntılar, zayıf kan damarları ve düşük kalp fonksiyonu gibi kardiyovasküler sorunlara neden olabilir. Yapılan bilimsel çalışmaların sonucunda, doğal C vitamini alımının koroner kalp hastalığı riskleriyle ters ilişkili olduğunu göstermektedir.

4. Bağışıklık:

C vitamini, nötrofiller, lenfositler ve fagositler gibi bağışıklık sisteminin birçok hücresinin fonksiyonunu arttırır. Nötrofiller bakteri ve virüs gibi mikroorganizmaların saldırılarından kurtulmalarına yardımcı olur. Kan serumu içinde dolaşımdaki antikorların artmasına yardımcı olur.

5. Anemi:

Anemi, yetersiz C Vitamini alımının neden olduğu bir hastalıktır. C vitamini, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin için gereken demirin emilimine yardımcı olur. Yetersiz bir C Vitamini seviyesi bu nedenle vücudun demiri emme kabiliyetini azaltır. Bu, yorgunluk, kas zayıflığı ve uyuşukluğa veya eklerde karıncalanmaya neden olabilir.

6. Saç İnceltme:

Demir ve C vitamini eksikliği anemide saçların incelmesine neden olabilir. Saç dökülmesi, kırmızı kan hücrelerinin seviyelerinin düşmesi nedeniyle olur. Bu nedenle C vitamini alımı saç köklerinin sağlığı için bir zorunluluktur. Sağlıklı saçı korumak için C vitamini içeren demir takviyeleri kullanın.

C vitamini eksikliği

7. Enfeksiyonlar:

C vitamini, vücuda doğal iyileşme sürecinde yardımcı olmak için esastır. Bu Vitamin eksikliği, yaralara, yanıklara ve düzgün şekilde iyileşmeyen diğer küçük yaralanmalara neden olabilir.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu