Sağlıklı Yaşam

Boğaz Ağrısı İçin Kesim Çözüm!

Kış aylarında hepimiz boğaz ağrısı için şikayette bulunmuşuzdur.Boğaz ağrısı bazen birkaç gün bazen bir hafta sürmektedir.Bunu sebebi ses tellerimizi fazla yormamız yada ciddi bir sağlık problemi olabilir.Ciddi bir şikayetiniz var ise kesinlikle bir uzman hekime gitmenizi öneririz.Ancak doktora gitmeden önce yapabileceğimiz bazı hamleler mevcuttur…

İşte boğaz ağrısına iyi gelecek öneriler…

1.Sıvı gıda almak

Boğazımız ağrıdığı zaman bol bol sıvı gıda tüketmemiz gerekmektedir.Hasta olduğumuzda vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı bu sayede karşılayabiliriz.Hatta sıvı tüketerek mukus zarının nemli tutulmasına ve boğazınızın tahriş olmasına engel olacaktır.

2.Marshmallow

Marshmallow  yemek ,ağrıyan boğazınıza iyi gelecektir. Marshmallow bitkisi yıllardır öksürük, soğuk algınlığı, ses tellerinin tahriş olması gibi rahatsızlıklar için yoğun olarak kullanılmaktadır. Marshmallow yemek, ağrıyan boğazınıza iyi gelecektir.

3-Pastil ve spreyler

Boğaz pastilleri boğazınızı nemli tutarak size bir nebze rahatlatacaktır. Aynı şekilde boğaz spreyleri de boğaz ferahlatıcı özelliği bulunmaktadır.

4-Tuzlu suyla gargara yapmak

Hergün bir veya birkaç kez ılık suya tuz koyarak yapacağınız gargara,mukusun yumuşamasını sağlar ve şişkinliği azaltır.Ayrıca bu gargara bakteri ve boğazınızı tahriş edicilerden de uzak tutacaktır.

5-Çay

Ilık bir bitki çayı boğazınızı yumuşatacak ve iyi gelecektir.Bitki çayının içerisine bir kaşık bal katıp karıştırırsak, Çayın antibakteriyel özelliğinden de faydalanmış oluruz.

6-Dinlenmek

Ağrıyan boğazınıza iyi gelecek diğer bir öneri ise dinlenmektir.Dinlenmek Habis enfeksiyonu ile baş etmenin kesin çözümlerindendir. Mutlaka yatak istirahati yapınız.

7-Öksürük şurubu

Boğazınızdaki ağrıyı öksürük şurubu kullanarak geçici de olsa ortadan kaldırabilirsiniz.

8-Antibiyotik

Boğaz ağrınıza neden olabilecek bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmanın bir yolu da doktorunuza danışarak antibiyotik almak olabilir.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu