Sağlıklı Yaşam

Bel Ağrısı İçin Evde Çözüm Önerileri

Bel ağrısı, gündelik yaşantınızı zor duruma düşürebilir. Bel ağrısı çoğunlukla birşeyler kaldırdığınızda yada uzun süre bilgisayar başında hareketsiz oturduğunuzda başınıza gelebilir. Bu ağrıyı neredeyse her insanın başına gelmiştir. Bu makalede sizlere bel ağrısını geçirecek birkaç öneriyi açıklayacağız.

Bel ağrıları genellikle kas sorunlarından meydana gelmektedir. Bunun için doğal yöntemler mevcut ve bu yöntemleri maddeler halinde sizler için sıraladık. Ancak sırt ağrılarınız bu yöntemlerle geçmezse kesinlikle bir doktora görünmenizi öneririz.

1. Buz Tedavisi

Buz tedavisi, sırt kaslarını tedavi etmek için kullanılan en yaygın yöntemdir. Buz, ağrılarınızı azaltır ve şişkinliği önler. gün birkaç kez, sırtınızın ağrıyan bölgesine en az 20 dakika buz koymanızı öneririz.

2. Isı İle Tedavi

Sıcak bir çok ağrıya iyi gelmektedir, bu yaygın bir bilgidir. Sırt ağrılarınız için de kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bir havluyu ılık suya daldırın iyice sıktıktan sonra ağrıyan bölgenizi bu havluyla kaplayın. Kalçanızın üst bölgesine yerleştirdiğiniz sıcak havlu veya sıcak su torbası da ağrılarınızın tedavisini sağlayacaktır. Havluyu en az 20 dakika boyunca ağrılı bölgenizde tutmaya çalışın ve bunu üç dört gün boyunca tekrarlamaya çalışın.

3. Masaj İle Tedavi

Etrafınızda mutlaka sırt ağrısı yaşadığınız sırada size masaj yapmak için can atan arkadaşlarınız, kardeşleriniz veya sevgiliniz vardır, onları değerlendirin. Yatağa veya koltuğa uzanıp sırtınıza yavaşça masaj yapmalarını isteyebilirsiniz.bel ağrısı

4. Hint Yağı İle Masaj

Hint yağı, ağrı giderici ve anti-inflamatuar özellikler gösteren risinoleik aside sahiptir. Sırt ağrısına neden olan tahrişleri tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda iyileşmeyi hızlandırır. Bir kaşık hint yağını alın, ısıtın ve ağrılı bölgenize masaj yapın. Sırtınız tamamen rahatlayana kadar mutlaka bunu yapmaya devam etmelisiniz.

5. İngiliz Tuzu İle Tedavi

İngiliz tuzu magnezyum açısından zengindir ve ayrıca magnezyum sülfat olarak da adlandırılır. Magnezyumun ağrıyı azalttığı bilgisi uzun zamandır yaygın bir bilgidir. Küvetinize biraz magnezyum tuzu ekleyin. Rahatlayın ve 20 dakika boyunca küvetin tadını çıkarın. Sırt ağrınız tamamen geçene kadar bunu haftada 3 kez tekrarlayın.

6. Zerdeçal İle Tedavi

Zerdeçal, ağrı giderici ve anti-enflamatuar özelliklere sahip bir baharattır. Bu özellikler sırt ağrısını ve semptomlarını en aza indirmeye yardımcı olur. Bir bardak sütün içinde bir çay kaşığı zerdeçalı iyice karıştırın. Bu karışımı sabah ve akşam günde iki kez sırtınıza sürmek suretiyle uygulayın, ağrılarınızın azaldığını gözlemleyeceksiniz.

7. Zencefil İle Tedavi

Zencefil de en güçlü ağrı kesici içeriğe sahip baharatlardan birisidir. Bir bardak sıcak suya dört ila beş dilim zencefili karıştırın. Daha lezzetli bir tat için içine biraz bal ekleyebilirsiniz. Çünkü çoğu insan zencefilin tadını lezzetli bulmayacaktır. Soğumadan hızlıca bu karışımı tüketmelisiniz ve bunu günde iki kez tekrarlamalısınız.

Not: Eğer evdeki imkanlarınız yeterli olmadıysa ve sırt ağrılarınız son bulmadıysa, daha önemli bir durum olmasına karşılık lütfen aile doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu