Sağlıklı Yaşam

Ayak Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer ?

Ayağımızda bir çok nedenden dolayı tırnak mantarı oluşabilir. En basit ve halk arasında en çok bilinen neden, ayakların havasız kalması ve nemli ortamda bulunmasıdır. Bu ortamlarda bulunan bir ayağa tırnak mantarı yerleşmesi çok kolaydır ve bu mantarlardan kurtulmakta oldukça zordur.

Mantar hastalıkları çeşitli mikro-organizmaların sebep olduğu ,bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Ayak mantarı, tüm cilt hastalıkları içerisinde %50 oranında en sık rastlanan bir enfeksiyondur. Peki ayak mantarından nasıl kurtuluruz? Evde tedavisi nedir ? Sorunun cevabı makalemizde.

Tırnak mantarından kurtulmak için elma sirkesi ve karbonat kullanacağız. Bu malzemeler hepimizin mutfağında bolca bulunur ve tırnak mantarını kolayca tedavi eder.

tırnak mantarı

Tırnak Mantarı için Malzemeler

  • 4 – 5 yemek kaşığı karbonat
  • 1 bardan elma sirkesi
  • Su
  • Kağıt havlu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Ayaklarınızı sokabileceğiniz kadar suyun içerisine elma sirkesi ve karbonatı ekleyin. 15 dakika boyunca bekletin ve ardından kağıt havlu ile kurulayın. Günde 2 kere tekrarlamanız halinde sirke mantarı yok edecek, karbonat ise başka bölgelere tutunmasını ve yayılmasını engelleyecektir.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu