Pratik Bilgiler

Tertemiz Ev Eşyası İçin 9 Temizlik Tüyosu

Evlerimiz zamanla kirlenir ve eşyalarımız kullandıkça yıpranır. Bu 9 temizlik tüyosu evinizdeki eşyaları temizlemenize hatta yeniymiş gibi olmasına yardımcı olacaktır.

İşte 9 Maddede Temizlik Tüyosu

1.Yatak Temizliği

Yatağınızda istemediğiniz bir koku varsa çözümü karbonatta saklı. Yatağın üzerine karbonat serpin ve birkaç saat bekletin. Daha sonra elektrikli süpürge ile temizleyin. İstenmeyen kokular gidecektir. Bu yöntemi koltuklarınız içinde uygulayabilirsiniz.

2.Doğrama Tahtası Temizliği

Kötü kokular doğrama tahtanızda var ise; bunun için doğrama tahtasına tuz serpin ve üzerine limon ile silin. Daha sonra bol su ile yıkayın. Tuz ve limon karışımı tahtanızı temizleyecektir.kesme tahtası temizliği

3.Musluk Temizliği

Musluklarınızda su lekesi var ve kirli görünüyorsa çözümü yağlı kâğıtta. Yemek pişirmede kullandığımız yağlı kağıdı ile musluklarınızı ovalayın. Yağlı kağıt sayesinde musluklarınız pasparlak olacaktır.

4.Ütü Temizliği

Ütünüzün alt yüzeyi kireçli sudan dolayı tıkanmış ve kirli görünüyorsa çözümü tuzda. Bir bez üzerine tuz serpin ve ütünüzü son sıcaklığa getirin. Buhar kapalı olduğuna emin olun. Birkaç dakika sonra kirecin çözüldüğünü göreceksiniz.ütü temizliği

5.Gümüş Eşyalar

Geniş bir kabin içini alüminyum folyo ile kaplayın. Kabın içine yaklaşık 300 gram kadar kaba tuz ekleyin. Kabın tamamına sıcak su doldurun ve gümüşlerinizi kabın içine atın. Yaklaşık 20 dakika bekledikten sonra gümüşlerinizi soğuk su ile iyice yıkayın. Gümüşleriniz tuz sayesinde parlayacaktır.

6.Kiyafet Temizliği

Kıyafetlerinizdeki inatçı lekeler yok etmek istiyorsanız çözümü tebeşir kullanmakta. Kıyafetteki inatçı lekelere tebeşiri sürün ve kıyafetinizi normal şekilde yıkayın.

7.Cam Temizliği

Neredeyse hepimiz bu yöntemi biliyoruz ama bilmeyenler için bu yöntem biraz garip gelebilir. Gazete parçası kullanarak camlarınızı temizleyebilirsiniz. Gazete camda hiçbir şekilde leke bırakmayacak üstelik ayna gibi yapacaktır.cam temizliği

8.Tava Temizliği

Evinizde yağ çözücü kalmadıysa tuz kullanmanızı öneririz. Tuz, tavanızdaki yağ ve yapışmış yemek artıklarını anında temizleyecektir. Yapmanız gereken tek şey tava içine biraz tuz ve birazda su… Tabii ovalamayı unutmayın  🙂

9.Halı Temizliği

1/3 su bardağı beyaz sirkeyle 2/3 su bardağı suyu bir sprey şişesinde karıştırın. Kirli ve kokan halınızın üstüne serpin ve halının üzerine ıslak bir örtü örtün. Ütünüzü buhar moduna alarak 30 saniye boyunca üzerine örtü varken halıyı ütüleyin. İşte bu kadar!

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu