Pratik Bilgiler

Salçada Küf Oluşumu Nasıl Engellenir?

Türk mutfağında her yemek çeşitlerinde genellikle kullandığımız domates salçasıdır. Bu nedenle domates salçası hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Nasıl sahip olmasın ki ? Girdiği her yemeği lezzetli yapmasının yanı sıra içerdiği omega3, magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir, A,C,E,K,B6 vitamin ve minerallerce de zengin bir besindir. Ancak besin yönünden zengin salçayı bazen saklamak zor hâle gelebiliyor. Çünkü ağzı açılan salçalar genellikle 3, 4 gün sonra küflenmeye başlıyor. Özellikle hazır teneke kaplar son zamanlarda açıldıktan sonra fazla kapak imalatı yapsada bu pek fazla işe yaramıyor. Peki salçada küf oluşumu nu nasıl engelleriz ve uzun ömürlü kalabilmesi için neler yapabiliriz? Hep birlikte inceleyelim.

Salçada Küf Oluşumu Nasıl Engellenir?

Salçayı mutfağımızda çok fazla kullanırız ve bu sebeple sürekli almamak için genellikle büyük boy salça almayı tercih ederiz. Ancak hazır salçaların ağızları açıldıktan sonra çok geçmeden küf tuttuğunu görürüz. Bu nedenle sizlere küçük boy cam kavanozda salça almanızı tavsiye ediyoruz. Eğer çabuk bitmesinden endişe ediyorsanız küçük boy kavanoz salçadan bir kaç tane almalısınız. Bu sayede salçalarınız çabuk bitecek ve küf tutmasına imkan vermemiş olacaksınız. Bir önemli konuda salçanızı açtıktan ve kullandıktan sonra üzerine mutlaka bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı dökmenizdir. Zeytin yağı salçanızın havayla temasını engelleyecek ve böylece tıpkı açılmamış gibi muhafaza edilmesini sağlayacaktır. Eğer salçanızı çok aldınız ve küflenmesinden korkuyorsanız, salçanıza yarım yemek kaşığı kadar tuz dökün ve karıştırın. Yine üzerine bir miktar zeytinyağı damlatın. Ancak yemek yaparken yemeğinizin tuzunu dikkat ederek koymalısınız.

Ev Yapımı Salçalar İçin

Ev yapımı salçalar daha sağlıklı ve cam kavanozda daha iyi saklanabilirler. Çünkü vakumlanma özelliği sayesinde havayla temasını doğrudan engellerler. Ancak ev yapımı salçalarında ağzı fazla açık kalmamalıdır. Ağzı açılan ve kenarlarında parça parça salçalar varsa çabuk küflenirler. Bu nedenle ev yapımı salçalarınızı küçük kavanozlara vakumlamanızı ve açıldıktan sonra soğuk bir ortam olan buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Ev yapımı salçalar tuzla güzelce harmanlanmalı ve öyle vakumlandırılmalıdır. Açıldıktan sonra ise üzerinde daimî olarak zeytin yağı bulundurmalısınız.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu