Pratik Bilgiler

Kazaklarda Tüylenmeyi Nasıl Durdururuz ?

Soğuk havalar geldiğine göre kışlık kıyafetlerimizi gündelik yaşantımıza almanın zamanı gelmiş demektir. Soğuk havalarda kazak giydiğimizde içimiz ısınır ama bir kaç sorunda bununla beraber gelir. Kazaklarımızı kullandıkça patili dostlarımız gibi tüy dökmeye başlar ve bu hepimiz için can sıkıcı bir durumdur. Peki kazaklarda tüylenmeyi nasıl durdururuz ?

Kazaklarda tüylenmeyi engellemek için birkaç ipucu

1.Yavaş yıkayın

Çamaşır makinesinde yıkamak, kazaklar için bir işkence olabilir. Kazağı hassas yıkamaya uygun olan bir deterjanla ılık suda elle yıkamak gerekir. Yaklaşık 20 dakika kazağınızı suyun içinde bekletin ve yoğurmayın. Daha sonra soğuk suyla duruayın, ardından kazağın suyunu emmesi için bir havluya nazikçe sarın. Daha sonra bir kurutma askısı üzerinde kurutun.

2.Sürtünmeden uzak durun

Tüylenmesinin ana nedeni aşınmadır. Tüylenmeyi durdurmak için yapabileceğiniz en önemli şey sürtünmeyi önlemenizdir. Kazağınızı tüylenmeden korumak istiyorsanız (bu çok zor bi durum), sürtünmeye neden olabilecek bir şey giymekten kaçının.

3.Kazağınızı dondurun

Biraz inanılmak gelecek ama tüylenmiş kazağınızı dondurmanızı öneririz. Nedeni ise donmuş kazaktaki tüylerin kolayca dökülmesine neden olacaktır.

Kazağınızı 3 veya 4 saat buzluk bir poşet içinde dondurun, sonra iyice çitileyin. Bu yöntem gülünç gelsene işe yarıyor.

4.Ters yıkayın

Kazaklarınızı yıkarken veya saklarken bile ters çevirin. Bir kazak başka birşeye sürtündüğünde boncuklanma olasılığı çok yüksektir.

Not: Bunları yapmak istemiyorsanız alışveriş esnasında tüylenebilecek kazaklar almamanızı öneririz.Yani; Sıkı dokunmuş kumaşları seçin. bir kumaş üzerindeki örgü ne kadar gevşek olursa, tüylenme olasılığı o kadar yüksektir. Veya; Karışımlardan kaçının. Satın almadan önce etiketi kontrol edin. Birkaç elyaftan yapılan kumaşların tüylenme olasılığı daha yüksektir.
jiletle kazak temizleme

Tüylenmiş Dosyayı Nasıl Temizlerim ?

Tüylenmiş bir kazağın üzerindeki topları kesinlikle elinizle çekmeyin. Bu size bir terapi gibi gelecektir ama yapmamanızı öneririz. Çünkü tüyü çektiğiniz zaman bir ipliği koparmış olacaksınız ve kazağınızda istenmeyen sökülmelerle karşılaşacaksınız. Bunun yerine şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

1.Makas

Bir makas veya tıraş bıcağı kullanarak tüyleri temizleyebilirsiniz. Burda dikkat etmeniz gerek bir nokta ise, çok fazla kazak üzerinden kesmeyiniz, olası bir kazak üzerinde delik istemeyiz.

2.Ponza taşı

Kazağınızda tüylenmeye başlayan herhangi bir bölgesine ponza taşını hafifçe sürün. Genellikle pedikür için kullanılan bu taş tüyleri bir arada toplayacaktır. Bu durumda tüyleri alabilirsiniz. Tüyler kolay gelmiyorsa bu durumda makas ile kesebilirsiniz.

Ponza taşınız yoksa, Çırt çırtta aynı işlemi yaptığını söyleyebiliriz.

3.Tıraş bıçağı

Tıraş bıçağını nazikçe kazağınızdaki tüyleri temizleyin. Buradaki püf nokta tıraş bıçağının nem şeridinin olmaması ve yeni olmasınır.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu