Kişisel Bakım

Patates Kürü İle Beyaz Saçlardan Kurtulun

Beyaz saçlar tüm bireylere yaşlanma hissi verdiğinden kurtulmak için bir çok yol denenmektedir. Fakat beyaz saçın çoğu zaman yaş ile ilgisi olmayabilir. Genelde genetik veya çevresel etkenlerden ötürü saçlarda çok genç yaşlarda beyazlama görülür. Fakat bu beyazlar saçlardan kurtulmak için saç boyası uyguluyoruz ve beyazları kapatıyoruz. Buna hiç gerek yok; patates kürü sayesinde biz beyazlardan kurtulacağız.

Saçlarınızı kimyasal maddeler yardımıyla beyazlardan kurtarmak yerine, size önereceğimiz doğal bir yöntem olan patates kürünü denemeniz olacaktır. Patates kürü nü hazırlamak için ihtiyacınız olan şey ise patates kabuğu olacak. Bu fikir saçma mı? Kesinlikle yanlış düşünmeyin. Patates kabukları eski zamanlarda kumaş, hatta saç boyaları içinde sıkça kullanılmaktaydı. Bu kür modası geçmiş gibi görünse de, kesinlikle en doğalı ve güvenli formüllerden biridir.

Patates Kürünün Hazırlanışı

5-6 adet patatesin kabuğunu güzelce soyun. Kabukları büyük bir tencereye ekleyin. Kabukların için 2 litre kadar su ilave edin. Kabukları 20-30 dakika kadar kaynamaya bırakın.

Kaynama işleminden sonra kabukları süzgeç yardımıyla güzelce süzün. Kabukları çöpe atın. Bize burada patates kabuğu ile kaynayan su lazım olacak. Suyun tamamen soğumasını bekleyin. Sonra kullanmadığınız bir şampuan şişesine kürü doldurun. Artık kür kullanıma hazır.

Nasıl Uygulanır?

Kürü kullanmadan önce saçlarınızı şampuan ve saç kremi ile yıkayın. Çünkü beyaz saçlar her zaman kuru ve kırılgan yapıya sahiptir. Bu yüzden öncelik saçlarınızı güzelce yıkayarak nemlendirmek olacak. Saçlarınızı saç kremi ile yıkarken, saç kremini 2-3 dakika kadar saçınızda bekletip öyle durulayın.

Saçlarınızı saç kremi ile yıkadıktan sonra hazırlanan patates kürünü saçlarınıza dökün. Kürü kullandıktan sonra saçlarınızı durulamayın. Havlu yardımıyla saçlarınızı kurulayın ve dilediğiniz gibi şekil verin.

Haftada 2-3 defa bu işlemi yapmanız beyazlamayı önlemede yeterli olacaktır. Bir süre sonra artık beyazların daha az farkedilir olduğunu hissedeceksiniz. Yapmanız gereken sabırlı olun, bu süre biraz zaman gerektirir.

Kaynak:TutarlıBilgi.com

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu