Kişisel Bakım

Kulağınızı Asla Pamuklu Kulak Çöpü İle Temizlemeyin!

Hepimizin duştan sonra kulak temizliği için kulak çöpü kullanıyoruz. Temizlik hissini veren bu çöpler aslında kulağımıza zarar vermekte.Uzman doktorlar kulak çöpü, kulak temizliği için kesinlikle kullanılmamasını ve kullanım durumunda kulak zarı  zedelenmeleri ile işitme kaybı oluşturduğunu söylemektedirler.

Kulak Çöpü Bağımlılık Yapıyor!

Aslında pamuklu kulak çöpü kullanmak çok keyiflidir. Duştan sonra elimiz hemen bu çöplere gidiyor ve kullandığımızda kulağınızın temizlendiği hissini veriyor. Kulak çubuğu kullandığınızda kendinizi çok keyifli hissediyorsunuz değil mi?

Çok büyük bir ticari buluş ile karşı karşıyayız. Kullandıkça alışkanlık yapıyor ve her duştan sonra onlara ihtiyacımız var gibi düşünüyoruz.

kulak çöpü

Kulak çöpü sadece kulak temizliğinde kullanılmıyor.Farklı amaçları da var.

Kulak çubuğu olarak düşündüğümüz bu pamuklu çubukların aslında başka güzel işlevleri de mevcut.

  • Mesela fırça olamadığınız zaman küçük yerleri boyaya bilirsiniz.
  • Makyaj yapabilirsiniz.
  • Pamuğa yağ sürerek sıkışan fermuarları kolaylıkla açabilirsiniz.
  • Ancak en fazla tüketildiği alan “kulak temizliği”.

Kulak çöpünde büyük tehlikeler var.

Bize temiz hissettiren bu çubuklar aslında en önemli duyu organımız kulağı, tam tersi şekilde etkiliyor. Kulak , kulak yolundan gelen titreşimleri kulak zarına ulaştırıyor ve bu titreşimler duymamıza yardımcı oluyor. Siz bu kanalı kulak çubuklarıyla temizlediğini sanıyorsunuz ama aslında kulak kanalını kulak çöpündeki pamuklarla kapatıyorsunuz.

Vücudumuz dış etkenlerden korunmak için her organı koruma altına almaktadır. Vücudumuz kulağımızda kimyasal madde üretip dışarıdan kulak içerisine böcek, toz ve bilimum zararlı organizmaların kulak içerisine girmesini engellemektedir. Bırakın bu kirler kulağımızın içerisinde kalmaya devam etsin. Kulak temizliği için havlu, pamuk parçası , peçete yardımı ile kulak çevresini temizleyin yeter. Kulak içine asla bir şeyler sokmayın…

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu