Kişisel Bakım

Evinizde Bal ile Ağda Yapın

Epilasyon aletlerine, marketlerde satılan hazır ağdalara ve lazer tedavilerine bir ton para vermek ve sağlığınızı bozmak istemiyorsanız evinizde bal ile ağda yapabilirsiniz. Üstelik tamamen doğal ve evinizde kullandığınız malzemelerle yapımı çok kolay. Tarifi aslında çok basit; bal, şeker ve limon suyunu karıştırıp ısıtıyorsunuz. Soğumasını bekledikten sonra cildinize uyguluyorsunuz. Çok basit… Hadi beraber tarife geçip bal ile ağda yapımını öğrenelim.

Evinizde Bal ile Ağda Yapın

Malzemeler

  • (yaklaşık olarak ⅔ su bardağı)
  • ¼ su bardağı bal (59 ml)
  • 1 su bardağı beyaz şeker (200 g)
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 6 damla esanslı yağ (isteğe bağlı)

1:Malzemeleri Karıştırın.

Mikrodalga kabına veya mikrodalgada zarar görmeyecek bir kaba çeyrek su bardağı (59 ml) balı dökün. Bir su bardağı beyaz şeker (200 g) ve 1 yemek kaşığı limon suyunu ekleyin. Homojen bir şekilde karıştırın. İlk karıştırmada karışım pütürlü görünecektir.

2.Karışımı ısıtın.

Ocakta ısıtacaksanız, ocağın ısısını düşük ya da orta dereceye getirin. Karıştırdığınız kabı ocağın üzerine koyun ve ısınırken karıştırmaya devam edin. Eğer mikrodalga fırın kullanıyorsanız, ayarını 10-30 saniyeye ayarların. Mikrodalgadaki saniye bitince kabı çıkartın ve karıştırın ardından mikrodalgaya koyarak ısıtmaya devam edin.

Bu işlemi her iki durumda da, kaynayana ya da pişmeye başlayıncaya kadar uygulayın.

  • Mikrodalga fırını yüksek bir ayarda kullanıyorsanız, fazla ısınmaması için, karıştırma işlemini 10 saniye aralıklarla yapın.
  • Isısını ölçmek için bir yemek ısı ölçeri kullanın. Karışım, 110°F (43°C)’yi aşmamalı.evde ağda yapımı

3.Kullanmadan önce soğumasını bekleyin.

Karışım kaynamamış olsa bile onun oldukça sıcak olduğunu unutmayın. Halen ılık olana kadar biraz soğumasını bekleyin, ama cildinizi yakmasın. Parmağınızla deneyene kadar 15 ya da 20 dakika bekleyin.

  • Isı iyiyse, ağda yapacağınız bölgeye hafif bir dokunuşla sürün.
  • Güzel kokulu bir ağda istiyorsanız, birkaç damla en sevdiğiniz esanslı yağınızı da karışıma ekleyebilirsiniz.

4.Beklerken karışımı kontrol edin.

Bir kaşıkla karışımı karıştırın. Pütürlü yapı, ısınma sırasında koyulaşmış ve pürüzsüzleşmiş olmalı. Eğer ıslak, akışkan gibiyse bir yemek kaşığı şeker daha ekleyin ve tekrar ısıtın.

  • Hatırlatma: zaten sıcak olduğundan, sonradan eklediğiniz şekerin erimesi ve balla karışması çok zaman almayacaktır, bu yüzden çok fazla ısıtmayın.
pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu