Kişisel Bakım

Diş Beyazlatmak İçin 6 Doğal Gıda

Hepimiz inci gibi dişlere sahip olmak istiyoruz ama kahve ve çaydan vazgeçemiyoruz.Buda dişlerimizin sararmasına neden oluyor.Peki sizlere dişlerimizi beyazlatan yiyecekler var desem?

İster inanın ister inanmayın ama gerçekten beyazlatan yiyeceklerde var .Sadece doğru yiyecekler ve içecekler ile lekeleri temizlemeye ve dışarıdan daha parlak göstermeye yardımcı olmakla kalmaz ,bazıları da dişlerinizi içeriden güçlendirir ve dışarıdan daha beyaz hale getirir.Peki dişlerimi nasıl beyazlatacağım diye sorarsanız,aşağıda yiyecekleri sıraladım.Hadi beraber bakalım.

Sade yoğurt

Yoğurt aslında muhteşem bir gıdadır.Sindirime yardımcı olmakla birlikte dişlerinizide sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar.İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde de dişlerinizi güçlendirmeye yardımcı olur.Aynı zamanda,kalsiyum etkilerini daha güçlü hale getiren minerallerde yoğurdun içerisinde bulunuyor.Ancak aromalı yoğurtlardan uzak durmanızı ve sade şekilde tüketmenizi tavsiye ederiz.

Peynir

Yoğurt gibi, peynirde kalsiyum ve fosfor bakımından zengindir.Tabi herşeyde olduğu gibi “parayı veren düdüğü çalar.”atasözü de burda da işe yaramaktadır.Çünkü beyazlatmaya yarayan peynirler,Çedar,Gravter ve permesan peyniridir.

Elmalar

Elmalar,doğanın en iyi diş bakım meyvesi olarak düşünün.Elmalardaki gevrek doku,dişlerinize bir diş fırçası vazifesi görür ve çiğnediğiniz zaman plakların gelişmesini engellemeye yardımcı olan tükürük üretimini arttırır.

Süt

Daha güçlü kemikler için ve daha beyaz dişler için süt içiniz.Kamu spotu gibi oldu oldu ama gerçekten faydalı bir içecektir.İçerisinde bulunan kalsiyum ve fosfor sayesinde diş gelişiminde ve diş beyazlamasında büyük bir rol oynamaktadır.Bir bardak yağsız sütte 316 mg kalsiyum ve 255 mg fosfor bulunurken, bir bardak sütte de 276 mg kalsiyum ve 205 mg fosfor bulunur.

Çilekler

Sadece dişlerinizi kırmızıya boyamakla kalmaz, çilek de dişlerinizin daha parlak ve beyaz görünmesini de sağlar. Yüzeydeki renk bozulmasını gidermek için doğal bir çözücü olarak çalışan, malik asit adı verilen bir enzim içerir. Dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız,çileği püre haline getirin ve diş macununun üzerine ekleyerek dişlerinizi 5 dakika kadar fırçalayın.Bu işlem dişlerinizi beyazlatacak ve dişte oluşan plakların çıkarılmasında yardımcı olacaktır.

Şekerli Sakız

Tam olarak buna yiyecek diyemeyiz.Ancak sakız,ağzınızın daha fazla tükürük üretmesine yardımcı olur.Buda diş plaklarının sökülmesinde yardımcı olacaktır.Ancak tarcınlı veya nane aromalı bir şekerli sakız kullanmanızı öneririz.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu