Kişisel Bakım

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Cildimiz, görünüşümüz için oldukça önemli doğal aksesuarımızdır. Bu aksesuarı korur ve düzenli bakım yaparsak pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olacağız. Cildimize temiz tutmamız için bir çok kişisel bakım ürünleri bulunmakta ve bu bakım ürünlerinde adını dahi duymadığımız kimyasal maddeler içermekte. Ama bu kişisel bakım ürünleri olmayınca da cildimizi temiz tutamayız diye düşünmeyin. Evimizde doğal kişisel bakımı ürünleri mevcut. Bu ürünlerden biriside Elma sirkesi. Elma sirkesi cildimizdeki lekelere karşı oldukça etkili.

Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Birçok mineral ve vitamin bakımından zengin olan elma sirkesinin cilde faydaları, oldukça fazladır. Bu faydalardan birisi de, cilt lekelerine iyi gelmesidir. Bu nedenle cilt lekeleri için elma sirkesi, cilt bakımı ürünlerin en başında gelmektedir.

Elma sirkesinin cildimize olan faydaları oldukça fazladır. Bu faydalardan en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Cildi besleyerek, elastik yapısının korunmasına yardımcı olur.
  2. Erken yaşlılık belirtilerini en aza indirdiği gibi, yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan cilt lekelerini de azaltmaktadır.
  3. Özellikle akne ve sivilceler sebebiyle görülen cilt lekelerine karşı, daha fazla faydalıdır.
  4. Ciltte nemlilik sağlayarak, cilt lekesi oluşumunu azaltır.
  5. Düzenli kullanıldığında, güneş ışınlarının oluşturacağı cilt lekelerine karşıda faydalıdır.Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Elma Sirkesini Cildimize Nasıl Uygularız?

Elma sirkesini kullanım amacına göre iki farklı uygulanışı vardır. Bunlar;

  1. Cildinizdeki sivilceler için elma sirkesini uygulayacaksanız; Sivilcelerin elma sirkesinin asidinden az etkilenmesi için, ilk olarak sirkeyi su ile seyreltin. Daha sonra ise, bir parça pamuğu sirkeye batırarak, sivilcelerin üzerine hafif bastırarak uygulayın. 20 dakika kadar bekledikten sonra, cildinizi ılık su ile temizleyin.
  2. Cilt lekeleri için elma sirkesi uygulaması yapacaksanız; 250 ml suyun içerisine 2 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek karıştırın. Daha sonra karışımı bir kabın içerisinde kaynamaya bırakın. Karışım kaynamaya başladıktan sonra, yüzünüze ince bir örtü gererek, kaynayan karışımın buharına yüzünüzü tutun.  Bu yöntemi düzenli bir şekilde haftada iki defa uyguladığınızda, cilt lekelerinde azalma olduğunu rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Ayrıca elma sirkesi , cilde olduğu kadar sağlığımız içinde faydalı bir besindir. Elma sirkesini mümkün olduğunca çorbanıza salatanıza kullanınız.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu