Diyet

3 Günde 5 Kilo Verdiren Patates Diyeti

Soframızın vazgeçilmezlerinden biri olan patates, son dönemde hızlı kilo verdirmesiyle gündeme geldi. 3 günde 5 kilo verdiren patates diyeti, hem tok tutmakta hemde hızlıca kilolarınızdan kurtarmasıyla en sık kullanılan şok diyetlerin başında geliyor.

Bu diyet neredeyse sadece patates tüketmeye dayalı olacağından dolayı mutlaka uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

Patates diyeti nedir?

Pastates diyeti, haşlanmış patates tüketmeye dayalı bir diyettir. Kısa sürede çok fazla kilo verdirmesinden dolayı son günlerde oldukça popüler hale geldi. Bu diyetin yanında ek olarak yağsız yoğurt da tüketilmekte. Zira bildiğiniz üzere yoğurt da düşük kalorili olması sebebiyle diyet listelerine sık sık eklenen bir besin. Hatta yoğurdun merkezde olduğu diyet türleri de var. Detaylı bilgi için şu içeriğimize göz atabilirsiniz: Yoğurt diyeti

Patates lif açısından çok zengin bir besindir. Lifler sayesinde uzun saatler boyunca tok tutmaktadır. Bu sayede 3 günde 5 kilo verebilirsiniz. 100 gram kabuksuz pişmiş bir patateste yaklaşık 93 kalori bulunmaktadır, yani düşük kalorili bir besindir.

Patates diyeti nasıl yapılır?

Bu diyeti 3 günden fazla kullanmamanızı öneririz. Tek besinli diyet olduğundan dolayı vücut uzun süre aynı besine maruz bırakılmamalıdır. 3 günden fazla uygulama için mutlaka doktorunuza başvurnuz.
patates diyeti

1.gün

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 4 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 8 yemek kaşığı yoğurt

2.gün:

Kahvaltı: 4 yemek kaşığı yoğurt
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 3 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 8 yemek kaşığı yoğurt

3.gün:

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış patates
Öğlen yemeği: 1 adet haşlanmış patates, 3 yemek kaşığı yoğurt
Akşam yemeği: 4 yemek kaşığı yoğurt

Bu diyeti yaparken günde 2 litre su içmeyi aksatmamalısınız. Ayrıca diyet boyunca şekersiz olması koşuluyla günde 3 bardağı geçmeyecek kadar siyah çay ya da yeşil çay tüketebilirsiniz.

Patates diyeti zararlı mı?

Patates diyeti tek tip besinle ugulandığı için uzun süreli uygulandığından vücuda zarar vermesi muhtemel olacaktır.

  • Patates diyetiyle günde maksimum 780 kalori alınıyor. Hatta diyetin son gününde bu sayı iyice düşüyor. Yani gün içinde almanız gereken miktarın çok altında enerji alıyorsunuz. Bu da halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi gibi durumlara sebep olabilir.
  • Patates diyeti sadece haşlanmış patates, yoğurt ve suyla sınırlandırılmış bir diyet. Diğer bir deyişle tahıl, et grubundan hiçbir besinden ya da meyvelerden destek almıyor. Bu da yine bünyede halsizlik, durgunluk gibi şikayetlere yol açabiliyor.
  • Nişasta açısından zengin olan patates glisemik indeksi yüksek bir besin. 100 gram haşlanmış patatesin glisemik indeksi 82. Yani birçok sebzeden çok çok yüksek. Bu yüzden patates diyetini şeker hastası olanların uygulaması tavsiye edilmiyor.
  • Yine her şok diyette olduğu gibi patates diyetini bıraktıktan sonra beslenmenize dikkat etmediğiniz takdirde verdiğiniz kiloları aynı hızla almanız da olası.
pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu