Bahçe & Dekorasyon

Evde Kolay Fesleğen Bakımı

Fesleğenin sayısız faydası bulunmakta. Fesleğen yaprağı; şişkinlik, mide krampı, sindirim problemlerini gidermekte yardımcıdır. Aynı zamanda balgam, gaz ve idrar söktürücü özelliği bulunur. Uyarıcı ve spazm çözücü özelliği de bulunur. Baş ağrısına çok iyi gelir. Ayrıca fesleğenin yapraklarını bitki çayı olarak da tüketebilirsiniz. Fesleğenin tohumları; öksürüğü keser, sinirlilik, depresyon, gerginlik ve uykusuzluk durumlarına da iyi gelir. Fesleğen ile çeşit çeşit soslar yapabilir veya yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Fesleğen Bakımı Hakkında

Fesleğen bakımını saksıda düzenli yapmak için mevsim ve ısı itibariyle en uygun ay Mart ayı olacak. Toprağa serptiğiniz fesleğen tohumlarının üzerini 1-2 cm kadar toprak kalınlığında örttükten sonra üzerini eliniz yardımı ile az bastırın. İlk sulamayı tohumların içeride toplanıp aynı bölgede ürememesi için püskürtme yöntemi ile yapmanız daha uygun olacaktır.

Fesleğen bakımı

10-15 gün içinde çimlenmeye başlayan fesleğenleri mutlaka güneş alan bir yerde bulundurmaya dikkat etmelisiniz. Saksıdaki fesleğenin yaprak vermeye başladığı zaman dipten sulamaya, yaprakların üzerinden su dökmemeye dikkat etmelisiniz. Görüldüğü üzere fesleğen bakımı oldukça kolay. Çok vakit ayırıp sürekli işlem uygulamak zorunda kalacağınız rutini yoktur.

Fesleğen Budama Nasıl Yapılır?

Bitki çayı olarak veya yemeklerinizde kullanacağınız fesleğen bitkisini koparmayın. Bunun yerine budama şeklinde keserek alırsanız, bir süre sonra çıkacak olan yapraklar daha gür çıkmaya başlayacaktır. Fesleğen bakımnı yapmak için sabah saatleri en uygunu olacaktır. Böylece budayarak aldığınız yaprakların ait olduğu dallar sabahtan itibaren tekrar güneş alacak ve yeşermeye başlayacaktır.

Kuruyan Fesleğen Nasıl Canlanır?

Toprağı mutlaka havalandırın: Kuruyan fesleğeni canlandırmak için toprağı havalandırmalısınız. Toprağın su ve hava geçirgenliğinin iyi olmasına dikkat etmelisiniz. Kuruyan fesleğeni daha fazla sulayarak canlanacağını düşünmek doğru değildir. Bitkiler genel olarak suya doymamış nemli ortamda yaşamayı daha çok sever. Zamanla sağlıklı bölümleri kurtarmaya çalışın, eğer fesleğen kurtulamayacak kadar kötü durumdaysa sağlam kısımlarını kurtarmanız gerekiyor. Bunun içinse sağlam kısımları alarak yeni bir saksıya ekmeniz en doğrusu.

Güneşli alanlarını iyi değerlendirin: Fesleğenlerin tohumlarını ilk ektiğiniz zamanlarda doğrudan güneş almak isterken sonrasında, özellikle yaz güneşinde doğrudan güneş ışığına maruz kalmak istemeyecektir. Bu durumda yapmanız gereken şey ise kurumuş dalları kesmek olacak. Bununla birlikte az az sulama yapmanız gerekiyor.

Ve ufak bir ipucu: Pencere önünde solmuş fesleğen bazen solmakla kalmayıp böceklenir. Fesleğeni tekrar canlandırıp böceklenmesini önlemek için sigara külünü fazla olmamak kaydıyla fesleğenin toprağına eklemeniz olacak. Bu kül bir süre sonra fesleğenin canlanmasını sağlayacak, yapraklarında böceklenme varsa böceklerinden kurtulmasını sağlayacaktır.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu