Bahçe & Dekorasyon

Çiçek Bakımı ve Püf Noktaları

Çiçek bakmak çok kolaymış gibi görünse de aslında oldukça zor ve meşakkatli bir iştir.Evinizde baktığınız çiçekler çok çabuk kuruyor veya ölüyorsa ve bundan çok şikayetci isesiniz mutlaka bu makalemizi okumalısınız.İşte sizler için hazırladığım Çiçek Bakımı ve Püf Noktaları.

1. Nem seviyelerini değerlendirin

Söz konusu ev bitkileri olduğunda, ortamdaki nem değeri çok önemlidir.Mevsim değişikliğinde ev sıcaklığı bitkiler için çok önemlidir.Bu ısı ve nem değişiklikleri için evinize en uygun bitkileri seçmeniz gerekecektir.Örneğin eviniz güneş almıyor ve tropikal bir bitki yetiştirmek istiyorsanız bitkiyi nemlendirmeniz gerekecektir.Bunun için birkaç yol bulunmaktadır. Saksının dibine çakıl yerleştirmek ya da saksıyı su dolu bir çanağın içine koymak yeterli olacaktır.Ayrıca sprey şişesi ile yaprakları nemlendirmek de bir diğer seçenektir.

2. Fazla sulama ve drenaj

Fazla sulandıklarında ya da düzenli olarak drene edilmediğinde, bitkilerin kökleri çürümeye başlar. Taşlar ve diğer drenaj ürünleri doğru dengeyi tutturmanıza yardımcı olabilir. Sulama aralarında toprağın kuruması izin vermek de çiçeklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

3. Gün ışığı

Bitki için su ne kadar önemli ise ışıkta bir okadar önemlidir.Çiçeği evinizin en çok ışık alan bölgesine yerleştirin. Türlerine göre, direk güneş ışığına ya da gölgeye ihtiyaç duyarlar. Eğer az ışık isteyen çiçekleri direk güneş ışığı alan yerlere koyarsanız, yaprakları kararmaya başlar.

4. Gübre ve zararlılar

Çiçeklerinize gerektiğinden fazla gübre eklerseniz,bitkiniz etkileyici bir büyümeye başlar.Ancak çok fazla eklemek saksısını değiştirmek zorunda bırakabilir.Bu büyüme yaz aylarında böcekler için bitkiyi cazibe merkezi haline getirir. Bitkiler için genel bir kural, genellikle ilkbahar ve yaz ayları boyunca çözünür bir gübre ile 3 kez desteklenmelidir.

5. Çiçeklerinizi akıllıca seçin

Eğer ev bitkilerini öldürmekle ünlüyseniz, bazı kolay bakılan türlere yönelmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin, Afrika menekşesi ve aloe vera bitkileri nispeten düşük bakım ister ve sıkı bir sulama zamanlaması gerektirmezler.

6. Yerlerini çok sık değiştirmeyin

Bitkilerinizi yeniden düzenlemek size cazip gelebilir ama ev hayvanları gibi ev çiçekleri de fazla yer değiştirmekten hoşlanmazlar. Onun için en uygun ışığı sağlayabildiğiniz köşeyi bulduğunuzda, çiçeğin yerini değiştirmemelisiniz.

pinterest-takip-edin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu